Ana sayfa Forex 10 Adımda Yatırım Nasıl Yapılır?

10 Adımda Yatırım Nasıl Yapılır?

773
0
PAYLAŞ
10 Adımda Yatırım Nasıl Yapılır
10 Adımda Yatırım Nasıl Yapılır

Yatırım Çeşitleri

İçindekiler ;

 1. 10 Adımda Yatırım Yapmanın Yolları
  1. Finansal Durum İncelemesi Yapınız
  2. Aylık Gelirinizi Hesaplayın
  3. Yatırım Temellerini Araştırmak
  4. Hedef Ve Amaçlarınız Doğrultusunda Adım Adım Yatırım Yapmak
  5. Yatırımın Ne Olduğunu Öğrenin
  6. Yatırımı Neye Yapacağınızı Bulmak
  7. Aracı Kurum Bulmanız Gerekmektedir
  8. Duygularınızı yönlendirmeyi bilin
  9. Yatırım Maliyetleri
  10. Piyasa Takip
 2. Acemi Yatırımcıların Yaptığı En Kötü Hatalar
  1. Yatırım Planı Oluşturmayı İhmal Etme
  2. Stop-Loss Kullanamama
  3. Risk Yönetimi Analizlerinde Başarısızlık

10 Adımda Yatırım Nasıl Yapılır
10 Adımda Yatırım Nasıl Yapılır

10 Adımda Yatırım Nasıl Yapılır?

Günümüzde internet üzerinden de yapıla bilen yatırım sermaye demektir. Sermaye ülkenin milli gelirini arttırmak amacıyla yapılan birikimi temsil eder. Bir şeyler satın almak ya da o satın alınan yeri alınan fiyatın bir miktar daha üstün de satmak yatırım arasına girer.

Yatırım tasarrufun en ince ayrıntısıdır. Tasarruf olmazsa yatırımın başlangıcı olmaz.10 adımda yatırımda gerekli olan bilgiler ile sizde yatırım yapma hakkında bilgi sahibi olacak etkinliğe erişeceksiniz.

 

Yatırım Çeşitleri

Sermaye yatırımları değer yatırımları arasındadır. Ev, arsa ve benzeri taşınmayan yatırımları içinde barındırır. Satın alım yaparak belli yatırımlar yapılabilir. Ev, arsa gibi yatırımlar varlık yatırımlarıdır.

Finansal yatırımlar ise bu yatırımın iki adet temel amacı var. Bir tanesi kar elde etme amacıyla yapılan yatırımdır. İkinci amacı ise tasarrufu elde tutmaktır. Para piyasası veya sermaye piyasası olarak da ikiye ayırabiliriz.

 

 

10 Adımda Yatırım Yapmanın Yolları

Finansal Durum İncelemesi Yapınız

Öncelikle finansal durumunuzu incelemeniz gerekmektedir. İstekleriniz doğrultusunda yatırım yapmak istiyorsanız biraz birikmiş paranızın olması kolaylık sağlayacaktır. Birikim öyle kolay görünmese de aslında kolaydır.

 

Aylık Gelirinizi Hesaplayın

Aylık gelirinizi hesaplayıp yaptığınız bazı tüketimleri azaltırsanız birikim yapmak sizin için kolaylaşacaktır. Elinizde bulunan paranın birazını köşeye atarak birikime başlayabilirsiniz.

 

Yatırım Temellerini Araştırmak

İkinci yol olarak da yatırım temellerini araştırmanız gerekmektedir. Ne kadar çok bilgi sahibi olursanız yatırım konusunda o kadar başarılı olursunuz. Yatırım dünyasına girmeden önce yatırım hakkında her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmeniz gerekmektedir.

 

Hedef Ve Amaçlarınız Doğrultusunda Adım Adım Yatırım Yapmak

Hedef ve amaçlarınız doğrultusunda adım adım yatırım yapmalısınız. Hedefiniz ve amacınız ne kadar büyükse o kadar birikim sahibi olmanız gerekmektedir. Yatırımı öğrenmek için bir amacınızın olması lazım. Neye yatırım yapmak istediğinizi planlayıp yaptığınız plan doğrultusunda ilerlemeniz gerekmektedir.

 

Yatırımın Ne Olduğunu Öğrenin

Yatırımı en ince ayrıntısına kadar öğrendikten sonra amacınızı ve hedeflerinizi daha kolay planlayabileceksiniz. Bu sayede fazla kazancı en kısa ve en kolay şekilde halledebilirsiniz.

 

Yatırımı Neye Yapacağınızı Bulmak

Bir diğer önemli konu ise yatırımı neye yapacağınızı bulmanızdır. Birçok yatırım yapılacak konu vardır. Hedefleriniz doğrultusunda güvenilir bir finans piyasası seçebilirsiniz. Herkesin yatırım amacı farklı olduğu için bakış açısı da farklı olmaktadır.

 

Aracı Kurum Bulmanız Gerekmektedir

Bu tür piyasalarda yaptığınız ve yapacağınız işlemler bir kurum doğrultusunda gerçekleşir. Güvenilir ve sağlam bir kurum bulmanız gerekir.

 

Duygularınızı yönlendirmeyi bilin

Duygularınızı yönlendirmeyi bilmeniz gerekmektedir. Bu tür finansal işlerde duygularınızla hareket etmeniz ciddi kayıplara yol açabilir.

 

Yatırım Maliyetleri

Aracı kurumlar bu tür işlerde belli bir komisyon ile çalışmaktadır. Yaptırdığınız her işlem için belli bir ücret vermeniz gerekir.

 

Piyasa Takip

Ve en önemlisi ise Piyasa takip ve analizini yapmalısınız. Her konuyu piyasadan takip edebilmelisiniz. Fiyatlardaki değişiklik yapacağınız yatırımın fiyatının düşeceğini veya yükseleceğini anlayabilmeniz için önemlidir.

 

 

Acemi Yatırımcıların Yaptığı En Kötü Hatalar

Mevcut gelirinizi artırma düşüncesiyle borsaya veya döviz piyasasına girebilirsiniz. Yatırımcı başarısızlığının ana nedeni, tüm planlarınızı alt üst edebilecek deneyim eksikliğidir. Hepimizin bildiği gibi, acemiler genellikle ticarette hata yaparlar.

Bu yatırımcı hatalarının bazılarının düzeltilmesi kolay olsa da bazıları düzeltilemez ve piyasa görüşünüzü tamamen değiştirebilir. Bu noktada yatırımcıların yapması gerekenlerin başında tecrübe kazanmak gelmektedir.

Pazarı anlamadan ve deneyim kazanmadan para kazanmayı beklemek, sadece hayal kırıklığına yol açacaktır. Paranızı herhangi bir pazara yatırmaya karar verdiğinizde, sürekli araştırma yoluyla en iyi sonuçları almaya odaklanmalısınız.

 

 

Yatırım Planı Oluşturmayı İhmal Etme

Adlarını sık sık duyduğumuz hemen hemen tüm başarılı yatırımcıların belirli bir yatırım planı vardır. Pek çok uzman yatırımcı zaman zaman bu yatırım planlarını ortaya koyacak ve bu yönlerden piyasaya yeni giren acemi yatırımcılara örnek olacaktır.

Yeni yatırımcılar, geleceklerini henüz tam olarak görmedikleri için bu ileriye dönük planları yapamazlar. Bu nedenle gündeme dikkat etmeleri gerekir. Özellikle Warren Buffett gibi uzman yatırımcıların görüşlerinden yola çıkarak kendilerine bir yol çizebilirler.

 

Stop-Loss Kullanamama

Döviz piyasasındaki en iyi olasılıklardan biri zararı durdur-kar al emri dediğimiz zararı durdur-kar al emridir. Bu sipariş ile riski kolayca sınırlandırabilirsiniz. Mümkün olduğunca fazla zarara katlanacak ve kazara kayıpları önleyeceksiniz.

Acemi yatırımcılar daha fazla kar elde etmek ve deneyim eksikliği nedeniyle daha fazla zarara uğramak isterse, bu emri atlayabilirler. Belirlenen risk toleransını karşılayan yatırımcılar, gerektiğinde zararları azaltmak için bu sırayı kullanabilirler.

 

Risk Yönetimi Analizlerinde Başarısızlık

Risk yönetimi, deneyim gerektiren bir beceridir ve ancak kendi deneyiminizle başarılı olabilirsiniz. Başkalarının deneyimlerine veya tavsiyelerine dayanarak kendi riskinizi yönetmek büyük bir hata olur.

Sizin bakış açınızdan dolayı ipotek tutarı, işlem büyüklüğü ve diğer birçok standart birbirinden farklıdır. Bir yatırımcı olarak izlemeniz gereken en kolay yol, bir demo hesapta deneyim biriktirmektir. Elbette bu hesaplar üzerinden piyasayı anlayabilirsiniz.

Deneyimli yatırımcılar iyi risk kontrol yeteneklerine sahiptir. Zamanla beceri kazanacaklar, minimum riskle ticaret yapacaklar ve aynı zamanda karı maksimize edecekler.

Başarılı yatırımcıların risk dağıtımlarını dengeleme ve bu riskleri yaptıkları diğer işlemlere tahsis etme kabiliyetine sahip olduğunu unutmayın. Bu noktada kilit nokta doğru yatırım portföyünü oluşturmaktır.

10 Adımda Yatırım Nasıl Yapılır

BİR CEVAP BIRAK