Ana sayfa Güncel Ekonomi Almanya Türkiye’ye Para Mı Gönderecek ?

Almanya Türkiye’ye Para Mı Gönderecek ?

1137
0
PAYLAŞ

Alman ve Avrupalı yetkililerin WSJ’ye verdikleri bilgiye göre Alman hükümeti, bir ekonomik krizin bölgeyi istikrarsızlaştıracağı düşüncesi ve bunun getirdiği endişe ile Türkiye’ye acil finansal destek sağlamayı değerlendiriyor.

Elde ettiğimiz veriler, görüşmelerin daha erken bir aşamada olduğunu ve her hangi bir yardım ile sonuçlanmayabileceğini de belirtirken, Euro Bölgesi borç krizi sırasında devlet kontrolündeki bankalar ve ikili yardımlar yoluyla sağlanan proje kredilerine benzer bir yardımın Türkiye’ye verilmesinin tartışılan olasılıklar arasında olduğunu vurguluyorlar. Alman bir yetkili WSJ’ye açıklamasında, “Berlin Türkiye ekonomisinde bir çöküşün Avrupa’ya bulaşacağından, Ortadoğu’yu daha da stikrarsızlaştıracağından ve kuzeyle doğru yeni bir göç dalgasına yol açacağından endişe ediyor. Türkiye’de istikrarı sağlamak için bir çok şey yapacağız. Çok fazla seçeneğimiz yok” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Eylül’de Berlin’i ziyaret edeceğini ve bunun bir hafta öncesinde Almanya Maliye Bakanı Scholz ile Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın Berlin’de bir hazırlık toplantısı
yapacağını hatırlatan kaynaklar, finansal yardımın bu ziyaretin gündeminde olacağını öne sürdüler.

BİR CEVAP BIRAK