Ana sayfa Güncel Ekonomi Avrupa Ekonomisinde Büyüme Hızı Yavaşladı!

Avrupa Ekonomisinde Büyüme Hızı Yavaşladı!

1018
0
PAYLAŞ
Avro Bölgesi

Avrupa ekonomisinde son durum nedir?

Avrupa ekonomisindeki büyüme oranları son çeyrekte geçen seneye göre düşüş yaşadı. Aynı zamanda büyüme hızında da düşüş olduğu gözlemlendi.

Avro Bölgesi ve Avrupa Birliği (AB), bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 oranındaki büyüme ile büyümesini bir önceki çeyreğe göre arttırdığı görünürken büyüme hızında da yavaşlama göründü.

2017’nin ilk çeyreğine kıyasla ise Avro Bölgesi’nde GSYH yükselişi, yüzde 2,5 olarak ölçüldü. Avro Bölgesi’nde daha önceki çeyrekte yani 2017 yılının son döneminde çeyrek bazda yüzde 0,7 ve yıllık bazda da yüzde 2,8 büyüme olarak saptanmıştı. Bu verilere dayanarak büyüme hızında yavaşlama olduğu ortaya koyuldu.

Veriler, 28 üyeli AB’de mevsimsellikten arındırılmış GSYH’nin ilk çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 ve 2017’nın ilk çeyreğine kıyasla da yüzde 2,4 arttığını ortaya koydu. AB ekonomisi de geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 ve 2017’nın aynı dönemine kıyasla da yüzde 2,7 büyümüştü.

Diğer yandan, büyüme verisindeki yavaşlama piyasalarda, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) varlık alım programını devam ettirmesi konusunda elini güçlendirebileceği şeklinde yorumlandı.

BİR CEVAP BIRAK