Ana sayfa Güncel Ekonomi Çin’den ABD’ye Zarar Uyarısı

Çin’den ABD’ye Zarar Uyarısı

973
0
PAYLAŞ

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’yi ikili ticari konularda saati saatine uymayan bir tutum içinde olmakla suçladı ve bunun er ya da geç Amerikalı işçi ve çiftçilerin çıkarlarına zarar vereceği uyarısında bulundu.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng yaptığı açıklamada, “Çin, ABD ile önceki ticari müzakerelerinin yapıcı olduğuna inanıyordu, ancak ABD hükümeti öngörülemez ve zorlayıcı hale geldi. Pekin buna güçlü bir şekilde yanıt vermeli” dedi. Gao, ABD’nin yeni gümrük tarifeleri listesi yayınlaması halinde Çin’in buna niceliksel ve niteliksel araçlarla yanıt vermeye tamamen hazır olduğunu belirtti.

Trump’ın Çin’den 50 milyar dolar tutarında ürünün ithalatına ek gümrük tarifeleri uygulanması kararı sonrası Çin, ABD’den 659 kalem mala ek gümrük tarifesi uygulayacağını duyurmuştu. 545 kalem mal için bu ek vergi 6 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Etkilenecek ürünler arasında soyafasulyesi, mevye, domuz etti, otomotiv var. Ham petrol, kömür ve refine akaryakıt ürünlerinin de aralarında olduğu 114 kalem mal için ek gümrük tarifelerinin ne zaman yürürlüğe sokulacağı ise henüz açıklanmadı.

BİR CEVAP BIRAK