Ana sayfa Güncel Ekonomi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dijital Para Sinyali

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dijital Para Sinyali

957
0
PAYLAŞ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde düzenlenen 10. BRICS Zirvesi’nin ardından basın mensuplarına konuştu. BRICS ülkelerine, Türkiye’yi de BRICS’e dahil etme çağrısı yapan Erdoğan, Rusya ile elektronik para düşünceleri olduğunu açıkladı.

Erdoğan, “Sayın Vladimir Putin’le kapsamlı ve verimli bir görüşme yaptık. İkili ticaret hacmimiz geçen yıl 22 milyar dolar civarında idi. Malum bazı pürüzler sebebiyle bir yavaşlama kaydetmişti. Pürüzler aşıldı şimdi karşılıklı olarak ticaret, yatırım, nükleer enerji, Türk Akımı, milli paralarla ticaret yapılması ve turizm alanında gelişmelerimiz yoğun şekilde devam ediyor. Hatta biliyorsunuz Rusya ile elektronik para noktasında da bazı düşüncelerimiz var. Aynı şeyi Hindistan da düşünüyor. Yani oralardan turistler Türkiye’ye geldiği zaman, o ortak parayı kullanmak suretiyle harcama yapabilecekler.” ifadelerini kullandı.

BRICS ülkeleri dijital parayı geçen yıldan beri düşünüyor

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında bildirdiğimiz gibi Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkeleri, ortak bir dijital para geliştirmeyi düşünüyordu. Rus yetkili Kirill Dmitriev, yaptığı bir açıklamada bu ülkelerin dolar gibi diğer ödeme araçlarına karşı kendi alternatifini geliştirilebeceğini, bunun üzerine çalıştıklarını söylemişti.

Bunujn yanı sıra  Türkiye’nin de kendine ait resmi bir dijital para yaratması fikri zaman zaman gündeme geliyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Aralık ayında Bitcoin‘in Türkiye’de hızla geliştiğine dikkat çekerek Varlık Fonu destekli bir dijital para geliştirilmesi çağrısı yapmıştı.

BİR CEVAP BIRAK