Ana sayfa Kredi Tarım Kredisi Devlet Desteği İle Tavuk Çiftliği Kurulumu

Devlet Desteği İle Tavuk Çiftliği Kurulumu

2210
0
PAYLAŞ

Tavuk yetiştiriciliği için tavuk çiftliği kurmak ve hibe alarak bu işe başlamak istiyorsanız nasıl bir planlama yapacağınız konusunda bu sayfadan tüm bilgilere erişebilirsiniz. Tavuk çiftliği kurulumu projeleri için devlet desteği bulunmaktadır. Devlet desteğinin yanı sıra çok sayıda banka kolay şekilde kredi verebilmektedir. Bir çok sektöre göre biraz daha zahmetli olan tavuk çiftliği kurulumu için gereğinden fazla özveri isteyen bir iş olduğunu belirtmek gerekir. Bu sebeple tercihini bu yönde yapacak olanlar iki kez düşünmeli. Yetiştiricilik sektöründe ihmal ve ilgisizlik, olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aynı zamanda işin ehli kişilerin iş başında olması gerekir. Tüm şartlar sağlandıktan sonra proje için devletten hibe almak ya da bankalardan kredi çekmek işin en kolayı. Haliyle tavuk kümesi/çiftliği oluşturmak için sermayeniz olmasa bile çok rahat şekilde bu sektöre girerek yatırım yapabilirsiniz. Yazımızın detaylarında prefabrik tavuk çiftliği kurulumu bilgileri ve devlet desteğinin nasıl alınacağına dair detaylar yer almaktadır.

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Kanatlı hayvan çiftliği kurma kararı aldınız fakat nereden başlayacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, ilk olarak yetiştiricilik amacınızı seçmelisiniz. Günümüzde tavuk yetiştiriciliği beyaz et ve yumurta olarak iki farklı gruba ayrılmış durumdadır. İkisini aynı anda yapan işletmelerde vardır. Sonraki belirlemeniz gereken detay ise işletme ölçeğiniz. Amacınız küçük bir işletmecilik ise büyük prefabrik boyutlarda çiftlik kurmanıza gerek yok. Daha küçük, kümes olarak tabir edebileceğimiz şekilde 300 civarında tavuk beslenebilir. Fakat büyük ölçekli bir proje olarak baktığınız zaman prefabrik olarak yapacağınız bir çiftlikte 10 Bin ve üzeri kanatlı hayvan bakılabilir. Kazanç noktasında ise küçük ölçekli tavuk yetiştiriciliğinde gelir çok üst düzeyde boyutlara ulaşmaz ve ek gelir olarak kalabilir. Fakat yüksek ölçekli olarak düşünülen tavuk çiftlikleri yüksek miktarlı kazançlar elde etmenizi sağlar.

İşletme ölçeğine karar verdikten sonraki aşamada ise tavuk çiftliğini hangi tipte inşa edeceğinizi belirlemek. Günümüzde tavuk çiftlikleri, prefabrik, çadır ya da ev tipi olarak kurulur. Büyük ölçekli işletmeler genellikle prefabrik yapılar tercih etmektedir. Prefabrik yapılar maliyetlerin düşük olmasında da önemli bir etkendir.

Çiftlik ölçeği ve tipini belirledikten sonra işin biraz daha detaylı kısımları kalıyor. Aşağıdaki listeye baktığımızda tavuk çiftliği için yapılması gerekenler tek tek maddeler halinde sıralanmıştır. Çiftlik kurulumu için olmazsa olmaz diyeceğimiz ana maddelerdir.

-İşletme ölçeği ve çiftlik tipi seçimi
-Çiftliğin kurulacağı yer ve konum
-Prefabrik ya da yapının izolasyonu
-Prefabrik ya da çiftlik yapısındaki havalandırma ve pencereler
-Yemeleme ve su sistemi
-Holluk
-Yumurtalık
-Isıtma sistemi (Çiftliğin kurulacağı bölgeye göre değişkenlik gösterir)

Tavuk Çiftliği İçin Gerekli İzin ve Başvuruları Yapmak

Çiftlik kurulumunu tamamladınız veya tamamlamak için gerekli izin ve belgeleri almak istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey il özel idaresine başvuru dilekçesi vermektir. Satın aldığınız bir arsa veya kendi sahibi olduğunuz bir arsaya kafanıza göre çiftlik kurup işletmecilik yapamazsınız. Yasal olarak gerekli izinleri almanız gerekir. Bunun için il özel idaresine giderek tavuk çiftliği kurmak istediğinizi belirten bir dilekçe yazıp vermelisiniz. Bu dilekçede arsanın tavuk çiftliği için uygun olup olmadığına karar verilir. Bu başvuru aynı zamanda çiftlik kurulumu yapmadan önce alınması gereken bir izindir. Aksi taktirde çiftlik kurulumu yapıldıktan sonra olası bir olumsuz sonuç çıkması halinde ciddi bir maddi kayba neden olur. Başvuru yaptıktan sonra il özel idaresi yetkilileri belirttiğiniz arsayı denetler. Denetleme sırasında il özel dairesi arsanın sahipliğini, kira olarak kullanılacaksa kira sözleşmesini, şehir merkezine yakınlık derecesini, kullanılacak arsada kaç adet tavuk beslenebileceğini, arsanın su şebekesinin olup olmadığını değerlendirir. Tüm kontrol ve değerlendirmeler sonrasında tarafınıza dönüş yapılır. Öncesinde ise tavsiyemiz, başvuru öncesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı ziyaret ederek ön bilgi almanız. Arsanız üzerinden oluşacak aksaklıkları önceden bilmek ve sorunları gidermek, İl Özel İdaresi’ne yapılacak başvurunun olumlu sonuçlanmasını doğrudan etkileyecektir.

Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kurmak

Çiftliği tamamen devlet tarafından sağlanan destek ve hibe ile kurmak istiyorsanız bu mümkün. TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) bu tür projeleri destekleyen bir kurumdur. TKDK, beyaz et ve tavuk yumurtası üretimi sağlayan işletmelere maddi destek sağlamaktadır. Peki Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan tavuk çiftliği için hibe nasıl alınır? Bunun için izlemeniz gereken yol TKDK’nın yapmış olduğu projelere başvuruda bulunmak. IPARD ve IPARD 2 olarak duyurusu yapılan projelere katılım gösterebilirsiniz.

TKDK, kolay şekilde tavuk çiftliği ve tarım projelerinde hibe verebilmek için yol haritası başlığı altında bir harita yayımlamıştır. Bu haritada ilk etapta hibe alabilmek için yatırımı yapacağınız yer ve bölgenin tarım konusunu destekleyen bir konumda olması gerektiğine vurgu yapılıyor. Hibe için tam yol haritasının detayları aşağıdaki gibidir.

TKDK Tavuk Çiftliği Başvurusu Yol Haritası

KOSGEB Tavuk Çiftliği Kredisi

Tavuk çiftliği kurulumunu destekleyen diğer bir kuruluş ise KOSGEB. Girişimcilere ciddi destek veren KOSGEB vasıtasıyla da işletmenizi kurabilir ya da geliştirebilirsiniz. Bunun için KOSGEB kümes hayvancılığı yaparak yetiştiricilik, besicilik, imalatta bulunanlara hibe verebilmektedir. Hibeler 2017 ve 2018 yılı itibarı ile devam edeceği belirtilirken, sonraki yıllarda da desteğin süreceği biliniyor.

Tavuk Çiftliği İçin Kredi Veren Bankalar

TKDK ve KOSGEB hibe verirken, bankalar ise tavuk çiftlikleri için uygun faiz oranları ile kredi vermekte. Bu konuda Ziraat bankası öne çıkıyor. Eğer Ziraat Bankası’ndan tavuk çiftliği için kredi kullanmak istiyorsanız bankanın sizin için belirleyeceği faiz oranı %5 olacaktır. Başvuruda bulunmak için bankalar projeniz hakkında detaylı bilgi almak ister. Bu sebeple projeye dair detayları bankanıza bildirin. Bu detaylarda şunlar yer almalıdır.

-Çiftlik ölçeği (Tavuk kapasitesi)
-Çiftlik için başka sermayenizin olup olmadığı
-Çiftliğin konumu
-Çiftlik arazisinin sahipliği ya da kira kontratı
-Bankadan istediğiniz kredi miktarı ve vade sayısı

Kümes hayvancılığı kredisi sağlayan tek banka Ziraat bankası değildir. Öncü bir banka olarak Ziraat bankası örneklendirilmiştir. Denizbank, Türkiye İş Bankası, TEB, Finansbank, Vakıfbank, Garanti Bankası gibi bir çok ismini duyduğumuz banka bu konuda girişimcilere destek sağlamaktadır. Tavuk yetiştiriciliği ve kümes hayvancılığı için bankaların genellikle 48 ay vade ile kredi verdiğini de belirtmek gerekir.

BİR CEVAP BIRAK