Ana sayfa Güncel Ekonomi Dolar/TL Günlük Yorum-3 Mayıs 2018

Dolar/TL Günlük Yorum-3 Mayıs 2018

996
0
PAYLAŞ

USD/TRY dün 4.0919 ve 4.1875 arasında hareket etti. Kapanış 4.1798’den gerçekleşti. Bu sabah ise 4.16 civarından başlayan işlemlerde 4.20 seviyesi zorlanıyor. S&P’sun Türkiye notunu indirmesi TL varlıklarda satışları arttırınca TL değer kaybetmiş oldu. Bunun sonrasında Türkiye ekonomisine dair belirsizlik endişelerin de artması sebebiyle dolar endeksinde hafif bir gerileme olmasına rağmen TL bundan istifade edemedi. Fakat dolar endeksi zayıflamaya devam ederse doların TL karşısındaki güçlenmesi de dünkü yükselişin ardından bir biraz da olsa azabilir. Ama dolar endeksinde çok büyük bir zayıflama olabileceğine dair hiç bir işaret yok. Bu durum tüm gelişmekte olan ülkelerin paraları gibi Türk Lirası için de son derece olumsuz.

Fed’in dünkü toplantısında beklentilere uygun olarak faiz değişikliği yapılmadı. Bu nedenle piyasalarda etkisi sınırlı oldu. Teknik olarak bakınca alım sinyalleri hala oldukça kuvvetli ancak  kur rekor seviyelere yakın olduğu için olası düzeltme hareketleri görülmesi son derece normal. Olası düzeltmelerin 4.15 desteği sınırlı kalması beklenebilir. Riskli bir dönemde temkinli hareket etmekte fayda var.
Bunların yanı sıra Nisan ayı enflasyon rakamları sabah açıklandı.  Nisan’da enflasyon arttı yazımızdan içeriği görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK