Ana sayfa Güncel Ekonomi Dün Gece Türk Lirası’na Ne Oldu ?

Dün Gece Türk Lirası’na Ne Oldu ?

1057
0
PAYLAŞ

Dolar/TL dün gece hiç yaşanmamış bir şeyi yaşadı ve tarihte ilk kez 4,82’yi aştı ! Döviz masalarında hızlı hareketin arka planı tartışılmaya devam ediyor. Piyasada Japon bireysel yatırımcıların Türk Lirası uzun pozisyonlarında stop-loss seviyelerinin tetiklenmesiyle hızlı bir hareketin tetiklendiği gerçeği öne çıkıyor. Bu noktada Tokyo merkezli Gaitame Research CEO’su Takuya Kanda, gelişmelerin perde arkasını şu şekilde anlattı:

“Türk Lirası tarihte ilk kez 24 yen seviyesinin altına düşünce Japonya’da kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılar stop-loss çalıştırmaya başladı. Çarşamba gecesi hızlanan işlemlerle liranın değer kaybı bir anda yüzde 3’ü aştı. Bu durum Güney Afrika Randı ve Endonezya Rupi’sine de negatif yansıdı.”

Japon yatırımcıların Türk Lirası’nda yene karşı 15 Mayıs haftasında 323 bin 357 kontrat net uzun pozisyonu bulunuyordu. 2017 sonunda 266 bin 955 kontrat uzun pozisyon vardı.Lira, yılın başından bu yana %22 değer kaybetti. Böylelikle TL/Yen 22,89’a kadar geriledi.

Mart ayının sonunda Dolar/TL tarihte ilk kez 4 seviyesini aştığında da Japon yatırımcıların işlemleri etkili olmuştu. O tarihte FPG Securities CEO’su Koji Fukaya Asya işlemlerinde lira değer kaybında Japon yatırımcıların Yen/TL zarar kes emirlerinin çalışmasının rolü olduğu görüşünü belirtmişti. 13 Mart haftasında Japon yatırımcıların TL/Yen uzun pozisyonu rekor seviyedeydi.

BİR CEVAP BIRAK