Ana sayfa Piyasa Altın Ekonomik Bülten – 2 Mayıs 2018

Ekonomik Bülten – 2 Mayıs 2018

1060
0
PAYLAŞ

ABD hisseleri uzun yıllardır boğa piyasasında(fiyatların yüksek eğilimi gösterdiği) bulunuyor. Ancak, geleceğe dair getiri görünümü oldukça zayıf ve hızla daha da zayıf konuma gidiyor. Morgan Stanley’e göre, geleceğe dair getiri bekletileri 11 yılın en düşük seviyesinde ve bu demek oluyor ki beklentiler ekonomik krizin öncesinden bu yana en düşük seviyesinde. Mart sonu itibariyle S&P 500 için getiri bekletisi sonraki 12 ay için yüzde 10.4 idi. Böyle bir kazanç yatırımcılar tarafından çok iyi karşılanmasına rağmen, Morgan Stanley “getiri oranı Ocak 2007’den bu yana en düşük beklentide” şeklinde bir not yazmıştı. Bazı analistler aylardır, hisse senedi değerlemesi, değişen merkez bankası politikaları ve yavaşlayan küresel büyüme için aylardır alarm veriyorken, Morgan Stanley son 4 aydır görünümün zarara uğradığını hesapladı ve “2017’nin sonundan beri ABD hisse senetleri için piyasa beklentileri sert bir şekilde düştüğü” ifade edildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü duyurdu. S&P’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunun “BB”den “BB”ye, yerli para cinsinden notunun “BB+”dan “BB”ye düşürüldüğünü, görünümünün “durağan” olduğunu bildirdi. Kuruluş tarafından yapılan açıklamada, kurdaki değer kaybının ve oynaklığın finansal istikrara yönelik bir risk olduğu belirtilerek Türkiye’deki yüksek enflasyon ile birlikte kötüleşen cari ve mali açık gibi “makro ekonomik dengesizliklere” değinildi. Kredi notunun düşürülmesiyle ilgili olarak, Türkiye’nin makro ekonomik dengesizliklerinin arttığı belirtilen açıklamada, enflasyon görünümünün bozulduğu, Türk lirasında değer kaybı ve volatilite görüldüğü ifade edildi. Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Donal McGettigan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son sıkılaştırma adımını olumlu bulduğunu belirterek, “TCMB’nin gecelik  borç verme faizini 75 baz puan yükseltme kararı, kesinlikle doğru yönde atılan bir adım” dedi. Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ile ilgili 4. Madde Konsültasyon Raporu’nu yayımladı. Raporda, 2016’daki darbe girişiminin ardından Türkiye ekonomisinin 2017’de güçlü şekilde toparlandığı vurgulandı. Öte yandan Türkiye ekonomisinin aşırı ısındığına yer verilen açıklamada, ekonominin iç ve dış dengesizliklerle karşı karşıya olduğu ve enflasyonun hedeflenen seviyenin üzerinde seyrettiği belirtildi. TİM Başkanı Büyükekşi, ihracat artışına ilişkin açıklamalarda, bazen ithalatın daha fazla arttığı eleştirilerinin geldiğini belirterek, “Evet, ihracat/ithalat dengesini daha yüksek seviyelere çıkarmalıyız.

İhracatın ithalatı karşılama oranı bizim de takip ettiğimiz, önem verdiğimiz bir veri. Ancak ithalattaki artış ihracattaki başarımızı gölgede bırakmamalı. TİM olarak bu konuda çalışma yürütüyoruz. Özellikle ara malı ithalatı konusunda yerli alternatifler geliştirmek için mesai harcıyoruz” dedi. Muhalefette ittifak arayışı tamamlandı. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti, seçime ittifakla girecek. Habertürk TV’den Ömer Topsakal’ın haberine göre dört partinin yöneticileri akşam saatlerinde bir araya geldi. Görüşmede muhalefetin dörtlü ittifak seçeneği son kez masaya yatırıldı ve toplantıdan uzlaşma çıktı. Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin seçime ittifakla girmesi kararlaştırıldı.

2 Mayıs 2018 EUR/USD Son Durum

Amerika’dan gelen büyüme verilerinden sonra düşüşe geçen pariteye ek olarak 1 mayıs da Avrupa’da yaşanan olaylarla beraber parite 1,2000 li seviyelerin altını sert bir şekilde gördü. 1,2100 seviyesinin altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz paritede ilk hedef noktası 1,1960 desteğidir. Olası tepki hareketlerinde ise 1,2038 seviyesine kadar gidebilir.

2 Mayıs 2018 USD/TRY Son Durum

S&P derecelendirme kuruluşunun Türkiye’nin notunu olumsuz yönde revize etmesiyle beraber parite 4,1200 seviyesinin üzerine çıktık. Sonrasında gelen kar satışlarıyla beraber 4,1100 desteğinin altında seyrettiği görüldü. Teknik olarak ise 4,0900 seviyelerinin üzerinde 4,1100-4,1250 hedefi ile hareketine devam eder. Olası geri çekilmelerde ise 4,0870 seviyeleri hedeflenebilir.

2 Mayıs 2018 ALTIN Son Durum

Hızlı bir şekilde değer kazanan dolar endeksiyle beraber sert bir düşüş yaşayan değerli madende son zamanların dip noktası olan 1302 seviyesinin altı görüldü. Sonrasında gelen tepki alımlarıyla beraber 1310 dolara kadar çıktı..1305 doların üstünde yükselişlerin devam etmesini beklediğimiz değerli madende 1316 seviyesi ilk hedef noktası. Olası kar satışlarında ise 1303 seviyesine geri gelmesi bekleniyor.

2 Mayıs 2018 GBP/USD Son Durum

ABD’de gelen büyüme verilerindeki olumlu hava ,bunun yanında İngiltere büyümesindeki yavaşlama sonrası düşüş çok sert gerçekleşti. Sonrasında gerçekleşen dolar endeksindeki değer kazanışı sonrası 1,3600 seviyelerinin altını hedefleyen bir parite ördük. 1,3650 seviyesi altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz paritede olası tepkilerde 1,3652 direncine gidebiliriz.

2 Mayıs 2018 BTC/USD Son Durum

Önde gelen kripto paralar, Salı günkü işlemlerde Nisan kazançlarını genişleterek yaklaşık yüzde 75’e çıkardı. Sonrasında son haftada 2000 dolara yakın yükseliş kaydetti. Yatay seyirde 8800 doların üzerinde devam eden sanal parada yükselişlerin devamında 9500 doları görebiliriz, aşağıda ise 8800 desteği bulunmaktadır.

2 Mayıs 2018 WTI Son Durum

Petrol fiyatları, ABD’de özel sektör verisinin petrol stoklarının arttığını göstermesinin ardından kayıplarını varil başına 68 doların altında korudu. Teknik olarak baktığımızda 68,00 seviyesi altında kalıcılık sağlaması düşüşler için önemli olacaktır. Olası tepkilerde ise 68,00 seviyesi gündeme gelecektir.

BİR CEVAP BIRAK