Ana sayfa Piyasa Altın Ekonomik Bülten – 26 Nisan 2018

Ekonomik Bülten – 26 Nisan 2018

1103
0
PAYLAŞ

10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 3.03 seviyesinde zirve yaptı. Vadeli piyasada ise işlem hacmi, Salı gecesi gerçekleşen ortalamanın yaklaşık yüzde 40 üzerinde seyrediyor. ABD tahvil getiri eğrisinde yataylaşmanın kalıcı olma potansiyeli olduğu görülüyor. Eğrinin kısa vadeli tarafındaki faizlerde 2.5 baz puanlık artış gözlenirken, orta ve uzun vadeli faizlerde 1-1.5 baz puanlık bir artış gözleniyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcıları ekonomik verilerde enflasyon da dahil olmak üzere son dönemde görülen zayıflığa ilişkin endişeleri hafifletti. AMB yetkililer, hedeflerine ulaşma konusunda giderek daha iyimser olduklarını belirtiyorlar. Eurofi’de Çarşamba günü AMB İcra Kurulu üyesi Yves Mersch ve Yönetim Kurulu üyesi Vitas Vasilliauskas’ın yorumları yayınlandı. Bir AMB sözcüsü, Merch’in makalesinin 21 Mart’ta sunulduğunu belirtti; Danışmanı Rima Kaziliuniene’e göre Vasiliauskas’ın katkısı ise 15 Mart’ta gönderildi. Mersch,”Güven son dönemde yükseldi ve (hedefe) yakınsama kesinleşti – bunda kısmen enflasyon oranındaki geçici düşüşün kendi hesaplamalarımızın işaret ettiğinden zayıf olması etkili oldu.” dedi.

Merch, eninde sonunda daha fazla istikrarın takip edeceğini ifade etti. Buna karşın, para politikasında sabırlı ve ısrarcı olmak gerektiğini belirtti. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerde yapay zeka alanına yatırımların artması ve rekabetin güçlenmesine yönelik tedbirlerini açıkladı. Buna göre, AB’nin bilimsel araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak üzere oluşturduğu Horizon 2020 programından yapay zeka alanına 1,5 milyar avroluk yatırım gerçekleştirilecek. AA’nın haberine göre, bu kaynakla ulaştırma ve sağlık gibi önemli sektörlerde yapay zekanın gelişimi desteklenecek. Merkez Bankası Nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında geç likidite penceresi (GLP) faizini 75 baz puan artırarak yüzde 13.5’e yükseltti. Diğer kısa vadeli faiz oranlarında ise değişiklik yapmadı. TCMB bir haftalık repo faizini yüzde 8, faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 9.25, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini de yüzde 7.25’te bıraktı.

Açıklama metninde şu ifadeler kullanıldı: “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talep büyümeye devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. İthalat fiyatlarındaki yükseliş söz konusu riskleri artırmıştır. Bu çerçevede kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir. Petrol fiyatları, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Amerika’yı içeride tutabilmek için getirdiği yeni anlaşma teklifinden bir gün sonra yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın İran nükleer anlaşmasından çekileceği tahmininde bulunması sonrası yükselişini varil başına 68 doların üzerine taşıdı.

26 Nisan 2018 EUR/USD Son Durum

Fed üyelerinin konuşmasıyla beraber dalgalı bir seyir izleyen paritedi dolar endeksinin değer kazanmasıyla beraber 1,2200 seviyenin altında hareketler izliyoruz.1,2240 seviyesinin altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz paritede ilk hedef noktası 1,2140 desteğidir. Olası tepki hareketlerinde ise 1,2230 seviyesine kadar gidebillir.

26 Nisan 2018 USD/TRY Son Durum

Gelen faiz kararından sonra gerçekleşen toparlanmayla beraber 4,08 seviyesinin üzerine çıktık. Teknik olarak ise 4,0800 seviyelerinin üzerinde 4,10-4,1150 hedefi ile hareketine devam eder. Olası geri çekilmelerde ise 4,0800 seviyeleri hedeflenebilir.

26 Nisan 2018 ALTIN Son Durum

FED yetkililerinin büyük çoğunluğu, ticaret savaşını olumsuz bir risk olarak gördüklerini aktardılar. Sonrasında dolar endeksinin sert değer kazanışıyla beraber aşağı sarkan değerli maden de 1329 dolar seviyesi önemli hale geldi.1329 doların altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz değerli madende 1321 seviyesi ilk hedef noktası. Olası tepki hareketlerinde ise 1331 seviyesine geri gelmesi bekleniyor.

26 Nisan 2018 GBP/USD Son Durum

Dün gelen enflansyon verileriden sonra sert düşen paritede kısa bir toparlanma hareketinden sonra sakin bir seyre dönüldü. Sonrasında gerçekleşen dolar endeksindeki değer kazanışı sonrası 1,4000 seviyelerinin altını hedefleyen bir parite gördük.1,3950 seviyesinin üstünde yükselişlerin devam etmesini beklediğimiz paritede olası düşüşlerde ise 1,3950 seviyesi hedeflenebilir.

26 Nisan 2018 BTC/USD Son Durum

Önde gelen kripto paralar, Salı günkü işlemlerde Nisan kazançlarını genişleterek yaklaşık yüzde 75’e çıkardı.Sonrasında son haftada 2000 dolara yakın yükseliş kaydetti. Yatay seyirde 8800 doların üzerinde devam eden sanal parada yükselişlerin devamında 9500 doları görebiliriz, aşağıda ise 8800 desteği bulunmaktadır.

26 Nisan 2018 WTI Son Durum

Petrol fiyatları, Orta Doğu’da jeopolitik gerginliğin artması ve ABD’de ham petrol stoklarının üst üste ikinci haftada da düşmesinin beklenmesi ile yükselişini varil başına 69 dolara doğru sürdürdü. Sonrasında gelen kar satışlarıyla beraber 68 doların altına geriledi. Teknik olarak baktığımızda 67,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması yükselişler için önemli olacaktır.Olası geri çekilmelerde ise 67,00 seviyesi gündeme gelecektir.

BİR CEVAP BIRAK