Ana sayfa Piyasa Altın Ekonomik Bülten – 3 Mayıs 2018

Ekonomik Bülten – 3 Mayıs 2018

1090
0
PAYLAŞ

ABD’de istihdam Nisan’da güçlü artışını sürdürdü. ADP ve Moody’s Analytics’in açıkladığı veriye göre özel sektör istihdamı Nisan’da 204 bin arttı. Beklenti 198 bindi. Bu arada Mart ayı verisi 241 binden 228 bine revize edildi. İstihdam artışı böylece 6. ayda da 200 bin seviyesinin üzerinde kaldı. Moody’s Şef Ekonomisti Mark Zandi yolladığı notta “artan ticaret gerilimi, finans piyasalarında daha fazla volatilite ve kötü hava koşullarına rağmen istihdam artışı 200 binin üzerinde kalmaya devam ediyor..” ifadesini kullandı. Fed Mayıs toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek 1,50-1,75 aralığında bıraktı ve enflasyonun yüzde 2 hedefine yakın olduğunu kaydetti. Fed yetkilileri, faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve faiz artırımlarında kademeli bir patika izleyecekleri yolundaki niyetlerinde bir değişikliğe gitmeksizin, enflasyon oranının hedefe yakın olduğunu kaydetti. Ünlü “Yatırım gurusu” Mark Mobius, uzun süredir hisse senedi piyasalarında devam eden yükseliş sonrası düzeltme olabileceği konusunda uyardı.

Gelişmiş ve gelişen piyasalarda %30 ila %40’lık bir düzeltmenin “mantıksız” olmadığını kaydeden Mobius “Bunu öngörmüyorum ama buna hazır olmamız gerektiğini söylüyorum.” dedi. Mobius ABD’deki boğa piyasasını düzeltme için gerekçe gösterdi. Euro Bölgesi’nde ekonomik büyüme ilk çeyrekte hız keserek, Avrupa Merkez Bankası’na (AMB) parasal teşviklerin geri alınmasında zorluk oluşturabileceğini işaret ediyor.Eurostat tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre Euro Bölgesi ekonomisi, 2018 yılının ilk çeyreğinde bir önceki üç aylık dönemde göre düzeltilmiş olarak yüzde 0.4 ile 6 çeyreğin en zayıf büyümesini kaydetti. Beklenti yüzde 0.4 büyüme olacağı yönündeydi. Euro Bölgesi ekonomisi aynı dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre düzeltilmiş olarak yüzde 2.5 büyüdü. Beklenti yıllık bazda yüzde 2.5 büyüme olacağı yönündeydi. Eurostat tarafından Çarşamba günü açıklanan veriye göre, Euro Bölgesi’nde işsizlik, Mart ayında yüzde 8.5 seviyesinde gerçekleşerek beklentiye paralel geldi. Bölgede işsizlik, bir önceki ayda da yüzde 8.5 seviyesindeydi.

Veri, bölgedeki genç nüfusta işsizlik oranının ise Mart ayında yüzde 17.3 seviyesinde olduğunu gösterdi. Markit Economics, Euro Bölgesi Nisan ayı imalat PMI verisini açıkladı. Veriye göre, bölgede imalat PMI, Nisan ayında 56.2 seviyesine indi. Gösterge, Mart ayında 56.6, bir önceki yılın aynı döneminde ise 56.7 değerini almıştı.Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi Almanya’da imalat sektörü göstergesi, yine Nisan ayında geçtiğimiz ay geldiği 58.2 seviyesinden 58.1’e geriledi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Alman tüketici kredisi piyasasının, olumlu ekonomik ortamın desteği ile 12-18 aylık dönemde güçlü seyretmeye devam
edeceğini duyurdu. Moody’s’ten yapılan açıklamada, Almanya’nın kredi piyasası ve ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu. Açıklamada, Alman tüketici kredisi piyasasının, olumlu ekonomik ortamın desteği ile 12-18 aylık dönemde güçlü seyretmeye devam edeceği belirtilerek, “Bu, Alman varlık destekli tahvilleri de destekleyecektir.” denildi. S&P Kıdemli Direktörü Frank Gill, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, not indirimi kararının seçimle ilgisi olmadığını söyledi.S&P not indirimine ilişkin değerlendirmede bulunan Gill, “Bizim basın açıklamamızda atıfta bulunduğumuz üzere emeklilere yapılacak ödemeler ve vergi affı gibi ek mali genişleme uygulamaları tüketimi daha da tetikleyecek.” dedi. Türkiye ekonomisinde ana itici gücün tüketim olduğunun altını çizen Gill, “Yüksek tutarlı kamu yatırımları yanında bu iki faktör (emekli ikramiyeleri ve vergi affı) aşırı ısınmanın kaynağı” dedi ve “Bu, endişe kaynağı” diye ekledi.

3 Mayıs 2018 EUR/USD Son Durum

Amerika’dan gelen büyüme verilerinden sonra düşüşe geçen pariteye ek olarak 1 mayıs da Avrupa’da yaşanan olaylarla beraber parite 1,2000 li seviyelerin altını sert bir şekilde gördü. Sonrasında FED in faiz kararının ardından bir miktar toparlanmasıyla 1,2000 seviyelerini zorlamaya başladı. 1,2000 seviyesinin altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz paritede ilk hedef noktası 1,1960 desteğidir. Olası tepki hareketlerinde ise 1,2038 seviyesine kadar gidebilir.

3 Mayıs 2018 USD/TRY Son Durum

S&P derecelendirme kuruluşunun Türkiye’nin notunu olumsuz yönde revize etmesiyle beraber parite 4,1800 seviyesinin üzerine çıktık. Sonrasında gelen kar satışlarıyla beraber 4,1700 desteğinin altında seyrettiği görüldü. Teknik olarak ise 4,1650 seviyelerinin üzerinde 4,1700-4,1850 hedefi ile hareketine devam eder. Olası geri çekilmelerde ise 4,1400 seviyeleri hedeflenebilir.

3 Mayıs 2018 ALTIN Son Durum

Altın fiyatları, ABD merkez bankası Fed’in dünkü toplantısında faizleri değiştirmemesi ve yetkililerin kademeli faiz artışına devam edecekleri yolundaki görüşlerini sürdürdüğünü işaret etmesinin ardından yükseldi. Yatırımcılar ayrıca, ABD ve Çin arasındaki dış ticaret anlaşmazlıkları ve İran’a ilişkin gelişmeler gibi küresel gerilimleri de izliyor. 1305 doların üstünde yükselişlerin devam etmesini beklediğimiz değerli madende 1316 seviyesi ilk hedef noktası. Olası kar satışlarında ise 1303 seviyesine geri gelmesi bekleniyor.

3 Mayıs 2018 GBP/USD Son Durum

ABD’de gelen büyüme verilerindeki olumlu hava ,bunun yanında İngiltere büyümesindeki yavaşlama sonrası düşüş çok sert gerçekleşti. Sonrasında gerçekleşen dolar endeksindeki değer kazanışı sonrası 1,3600 seviyelerinin altını hedefleyen bir parite gördük.1,3650 seviyesi altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz paritede olası tepkilerde 1,3652 direncine gidebiliriz.

3 Mayıs 2018 BTC/USD Son Durum

Önde gelen kripto paralar, Salı günkü işlemlerde Nisan kazançlarını genişleterek yaklaşık yüzde 75’e çıkardı. Sonrasında son haftada 2000 dolara yakın yükseliş kaydetti.Yatay seyirde 8800 doların üzerinde devam eden sanal parada yükselişlerin devamında 9500 doları görebiliriz, aşağıda ise 8800 desteği bulunmaktadır.

3 Mayıs 2018 WTI Son Durum

Petrol fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump’ın OPEC üreticisi İran’a yaptırımları yeniden getirip getirmeme konusundaki kararı yaklaşırken, yatırımcıların dikkatlerini artmakta olan ABD stoklarının etkilerine çevirmeleri ile birlikte varil başına 68 doların altında işlem gördü. Teknik olarak baktığımızda 68,00 seviyesi altında kalıcılık sağlaması düşüşler için önemli olacaktır. Olası tepkilerde ise 68,00 seviyesi gündeme gelecektir.

BİR CEVAP BIRAK