Ana sayfa Güncel Ekonomi EUR/USD Günlük Yorum-4 Haziran 2018

EUR/USD Günlük Yorum-4 Haziran 2018

985
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yaşadığı kayıpları belirli bir oranda telafi eden Euro, %0.2 yükselişle 1.1695$ seviyesine kadar gelmiş durumda.

İtalya’da gündeme düşen beklenmedik seçim ihtimali geçen haftanın başında yatırımcıların risk algısını sallantıya uğrattı. Bununla birlikte piyasalarda seçimin ülkenin Avrupa Birliği üyeliği için bir referanduma dönüşebileceği yönünde endişelerin oluşmasına neden oldu. Fakat düzen karşıtı partilerin ileri sürülen koalisyon hükümetini yeniden canlandırma üzerinde bir uzlaşmaya varmaları seçimlerin istikrarı bozma potansiyelinin olumsuz etkilerini dengeleyince Euro biraz yükseliş yaşadı.

İtalya’ya ilişkin endişeler şimdilik birazda olsa bastırılmış görülürken ABD ekonomisi de Avrupa’ya göre çok daha iyi performans gösteriyor ve bu durum Euro üzerinde baskı oluşturmaya devam edecektir.

Euro geçen hafta başlarında gördüğü son 10 ayın dibi olan 1.1510 seviyesinden çok da uzaklaşmadı. Şimdi euronun kaderi için odak noktası İtalya’dan daha çok Avrupa Merkez Bankası politikaları üzerine kayacaktır.

Fed’in normalleştirme politikasını hemen ardından Avrupa Merkez Bankası’nın benzeri bir adım atma ihtimali zayıfladı. Euro AMB yetkililerinin Merkez Bankasının normalleştirme politikalarına pek ilgili olmadığı ifade ederek yapabileceği açıklamalara karşı çok hassas olabilecektir.

Teknik olarak baktığımızda 7 haftadır üst üste düşüş yaşayan parite Nisan zirvesi olan 1.2414$ zirvesinden yaşanan düşüş yönlü hareket 1.1510 seviyesinde duruldu ancak İtalya’ya ilişkin endişelerin giderildiği bir ortamda 1.17 üzerinde tutunmayı başaramayan parite için yeni diplerin oluşma ihtimalinin kaybolduğunu söylemek için henüz erken. Bugüne bakarsak saatlik sinyaller yükseliş yönünde görünüyor ve parite tekrar 1.17 üzerinde tutunma çabası içine girecektir ancak bu seviye üzerinde tutunamadığı müddetçe yeni dipler görülme olasılığı hala kuvvetli, zaten günlük sinyaller güçlü satış sinyalleri vermeye devam ediyor. Bu hafta için 1.17 üzerinde satış pozisyonları açmak uygun bir strateji olabilir.

BİR CEVAP BIRAK