Ana sayfa Forex Güne Nötr Risk İştahı ile Başlıyoruz-4 Mayıs 2018

Güne Nötr Risk İştahı ile Başlıyoruz-4 Mayıs 2018

949
0
PAYLAŞ

Günün önemli verisi olan ve TSİ 15:30’da ABD’de açıklanacak nisan ayı İstihdam Raporu öncesinde piyasalar bekleme modunda. Tarım dışı istihdamda 192 bin kişi artış beklenirken (önceki 103bin), işsizlik oranındaki beklenti %4,0 (Önceki %4,1).

Piyasaların odağında yine saatlik ücretler olacaktır. Ücretlerdeki beklenti ise aylık %0,2 (önceki %0,3), yıllık %2,7 (önceki %2,7). Beklentilere yakın veya altındaki bir veride bir süredir baskı altında kalan piyasalar tepki yükselişi ile karşılaşabilirler.

Aksi durumda güçlü bir veride FED ile ilgili faiz artış hızında beklentiler artabilir ve piyasalardaki baskı belirginleşebilir. Halihazırda dün küresel risk endeksi S&P500 endeksi 200 günlük ortalaması civarında günü kapattı.

Küresel büyüme temasının ABD lehine oluştuğu bir ortamda EUR/USD paritesi de 200 günlük ortalamasının altında. Küresel çapta Dolar güçlenmesi de özellikle Gelişmekte Olan Ülke varlıklarını olumsuz etkilemekte.

Bunların yanı sıra, yurt içinde nisan enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesi Lira üzerinde baskı yaptı.

Olumlu bilançolara rağmen emsallerine göre önemli ölçüde negatif ayrışan Borsa İstanbul ise bir miktar direnç gösterse de, kurdaki yükselişle birlikte seans sonuna doğru satışlarla karşılaştı.

Endeksin güne yatay bir görüntüyle başlamasını beklerken, öğleden sonra ABD’deki veri hafta kapanışını belirleyebilir

BİR CEVAP BIRAK