Ana sayfa Güncel Ekonomi Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir? 2021

Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir? 2021

2557
0
PAYLAŞ

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır ? 2021

Bir sigorta türü olarak kasko; çarpma, çalınma, yanma ve trafikte karşılaşabileceğiniz birçok riske karşı aracınızı ve sizi güvence altına alır. Yaptırılması zorunlu olmayan kasko; herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın hasarının karşılanması için devlet tarafından zorunlu tutulan trafik sigortası kadar, yaptırılması önem arz eden bir sigorta poliçesidir.

Kasko bedeli belirlenirken aracınızın kasko değeri ve sigorta poliçenizin kapsamında yer alan teminatlar değerlemeye alınır. Poliçenizin kapsamını; ana teminatlar ve sizin kendi ihtiyaçlarınıza göre belirleyeceğiniz ek teminatlar oluşturur. Aracınızın kasko değeri belirlenirken ise; aracınızın markası, modeli ve yaşı belirleyici olacaktır. Bu faktörler baz alınarak Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından aylık düzenli olarak hazırlanmakta olan kasko değeri listesi ile kasko değeri hesaplaması gerçekleştirilir.

Aracınızın kasko değerini öğrenmek isterseniz Doğa Sigorta’nın sunduğu hizmete göz atabilirsiniz. (Bknz : Kasko Değeri Hesaplama)

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği; ikinci el araç alım-satımının yapıldığı internet siteleri, galeriler, araba pazarları ve araba satışı ile ilgili yayınlar yapan iletişim kanallarını değerlemeye alarak kasko değer listesinde yer alacak olan fiyatları belirler. Kısacası, aracınızın güncel piyasa değeri; değer hesaplamasındaki ana etkendir.

Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir
Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir

Kasko Bedeli

Aracınızın temel donanımında bulunmayan ve sonradan eklenen herhangi bir aksesuar, kasko poliçesinin konusu değildir. Bu aksesuar için ek prim ödenerek sigorta kapsamına eklenmediği takdirde, söz konusu aksesuar güvence altına alınmayacaktır.

Kasko değer listesindeki motorlu kara taşıtları için belirlenen maksimum yaş 15’tir. Sahip olduğunuz ve poliçeye konu olan motorlu taşıtınızın yaşının 15’ten büyük olması durumunda, kasko bedelinin belirlenmesi sigorta şirketi ve sizin aranızda gerçekleşir.

Modeli yeni olan araçların kasko değeri daha yüksektir. Eski araçların kasko değeri daha düşük olsa da, bakım masraflarının yüksek olması sebebiyle kasko primleri daha yüksek çıkmaktadır. Kasko bedeli hesaplamasında değerlendirilen unsurlardan bir diğeri de; motorlu taşıtın kayıtlı olduğu şehirdir. Trafikteki kaza oranlarının yüksek olduğu bir şehirdeki araç kasko bedeli diğer şehirlere göre daha yüksek olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK