Ana sayfa Kredi Kredi Kartı ve Kredi Taksitlerine Düzenleme

Kredi Kartı ve Kredi Taksitlerine Düzenleme

1325
0
PAYLAŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yayınladığı son taslakla kredi ve kredi kartı taksitlerini yeniden düzenledi. Taslakta tüketici kredilerinin vadesi azami 36 ay olarak belirlenirken kredi kartları ile yapılan alışverişlerde taksit oranı ise 12 ayı geçemeyecek. DDK bankaların kredi ve kredi kartı taksitlerine yönelik işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağı yayımladı.

Tüketici Kredisine 36 Ay Sınırı

BDDK’dan değişiklik taslaklarının finansal istikrarın güçlendirilmesi ve makroekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi kapsamında hazırlandığı ifade edilirken, taslakların bugün itibarıyla ilgili tarafların görüş ve değerlendirmelerine açıldığı da belirtildi. Taslakta bazı amaçlar hariç tüketici kredilerinin vadesi 36 ay olarak belirlendi.

Kredi Kartı
Kredi Kartı

BDDK’dan bu konuda yapılan açıklama şu şekilde:

Kredi Kartına Taksit 12 Ayı Geçmeyecek

“Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemeyecek.”

Vergi Ödemelerinde 9 Ay

“Buna göre, bu süre elektronik eşya alımlarında üç ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda altı ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde 9 ay olarak uygulanacak.”

Taksit Uygulamama Kriterleri

Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacak.”

Nakit Çekimlerde Taksit 9 Ay

“Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemeyecek.”

BİR CEVAP BIRAK