Ana sayfa Güncel Ekonomi Parası Hızla Değer Kaybedince Arjantin IMF’den Borç İstedi

Parası Hızla Değer Kaybedince Arjantin IMF’den Borç İstedi

1046
0
PAYLAŞ

Para birimi Arjantin pesosunun bu yılın başından beri dolara karşı %18 değer kaybetmesi Arjantin’in ekonomi anlamında zor bir süreçten geçmesine sebep oldu. Bunun üzerine Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) borç istediğini açıkladı. Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, televizyondan yaptığı açıklamada ülkenin eskisi gibi bir daha ekonomik krize girmemesi için böyle bir adım attıklarını söyledi.

Macri, IMF’den ne kadarlık bir kredi istendiğini açıklamadı fakat yapılan haberlere göre konuya yakın bir kaynak bu miktarın 30 milyar dolar olduğunu iddia etti. Arjantin Hazine Bakanı Nicolas Dujovne bir heyetle beraber görüşmeleri yürütmek üzere ABD’nin başkenti Washington’a doğru harekete geçti. IMF Başkanı Christine Lagarde ise yaptığı yazılı açıklamada, Arjantin ekonomisini nasıl beraber güçlendirebileceklerine dair görüşmelerin yürütüldüğünü söyledi.

“Psikolojik Şok”

Ülke ekonomisinin dışa bağımlı olması doların yükselişinden olumsuz etkilenmesine sebebiyet veriyor. Arjantin pesosunun dolara karşı hızla değer kaybetmesine karşılık merkez bankası 10 gün içinde faizleri üç kez yükselterek %40’a çıkardı. Arjantin’in lideri Macri de yaptığı açıklamada yükselen petrol fiyatları ve ABD merkez bankası Fed’in faizleri artırmasının beklenmesinin ülkesini zora soktuğunu söyledi. Fakat Arjantin’de ‘IMF’ hatta ‘fon’ kelimesi bile başlı başına olumsuz olarak görülen kavramların başında geliyor.

Daha önce IMF’den kredi alan Arjantin, borçlarını ödeyememesi üzerine 2001 yılında büyük bir ekonomik krize yaşamıştı. Dönemin devlet başkanı olan Néstor Kirchner bir daha yüzlerini IMF’ye dönmeyeceklerini açıklamıştı. Néstor Kirchner ve eşi Cristina Fernández Kirchner’in 12 yıllık sosyalist yönetiminin ardından başa geçen Macri, piyasa yanlısı politikalarıyla biliniyor. Financial Times, Macri’nin IMF kelimesini kullanmasının bile başlı başına ülke için bir ‘psikolojik şok’ olduğunu belirtti.

BİR CEVAP BIRAK