Ana sayfa Güncel Ekonomi Petrol OPEC Haberleri ile Kazancını Korudu

Petrol OPEC Haberleri ile Kazancını Korudu

927
0
PAYLAŞ

Petrol fiyatları,OPEC içinde üretim kısıntılarını gevşetip gevşetmeme konusunda görüş ayrılıklarının derinleşmesi ve yatırımcıların ABD ile Kuzey Kore arasındaki tarihi zirvesinin sonuçlarını beklemeleri ile birlikte kazancını varil başına 66 dolar civarında korudu.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Pazartesi günü %0.6 yükseldikten sonra fazla değişmedi. Suudi Arabistan ve Rusya üretim sınırlarını yükseltme konusunda destek bulmaya çalışırken, Irak, bu öneriye karşı çıkan Venezuela ve İran’a katıldı. Yatırımcılar ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında, her iki ülkenin barışı sürdürme ya da yeni askeri anlaşmazlıklara yönelmesi konusunda belirleyici öneme sahip tarihi zirveye de odaklanmış durumda.

Petrol fiyatları, Mayıs ayının sonlarında 72 doların üzerine çıkmasının ardından, Suudi Arabistan ve Rusya’nın diğer üreticileriden kaynaklanabilecek arz aksaklıklarını karşılamak için üretim kısıntılarını gevşetmeye hazır oldukları yönünde işaret vermeleri ile birlikte sert düştü. Halihazırda üretimi artırmış olan hem Rusya hem de Suudi Arabistan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üyeleri 22-23 Haziran’da Viyana’da toplandığında kademeli üretim artışı yönünde bir teklif sunabilir.

BİR CEVAP BIRAK