Ana sayfa Güncel Ekonomi Petrol Üretim Haberleri ile Düşüşünü Sürdürdü

Petrol Üretim Haberleri ile Düşüşünü Sürdürdü

939
0
PAYLAŞ

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın bir neslin en büyük fiyat düşüşünü tetikleyen stok fazlasının erimesinin ardından üretim kısıntılarını gevşetmeyi teklif etmelerinin ardından kayıplarını varil başına 66 doların altında sürdürdü.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, önceki seansta son 11 ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından %3.1 daha geriledi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih , Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya ile arz kısıntılarının gevşetilmesine ilişkin görüşmelerin sürdüğünü ancak henüz bir karara varılmadığını kaydetti. Ancak hem OPEC içi hem de dışından bazı üretici ülkelerin yetkilileri, üretimi artırma teklifini onaylamadıklarını belirtti.

Petrol bu ayın başlarında, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yeniden yaptırım uygulama kararı ve Venezuela’da üretimde görülen sert düşüşün arz endişelerini güçlendirmesinin ardından üç yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. OPEC ve ortaklarının ABD’de rekor üretime karşın küresel arz fazlasını giderme amaçlı temel hedeflerine ulaşması ile birlikte, traderlar şimdi dikkatlerini Suudi Arabistan ve Rusya’nın ortakları ile görüş birliği olmaksızın üretimi artırma planlarını uygulamaya koyup koymayacaklarına çevirdi. Grup Haziran ayında sonraki adımları kararlaştırmak üzere toplanacak.

Tokyo’da Rakuten Securities Inc. emtia analisti Satoru Yoshida, “OPEC ve Rusya’dan gelen son işaret, geçen yılın sonlarından bu yana fiyatları destekleyen üretim kısıntıları için beklentileri azalttı,” dedi ve “Eğer OPEC ve ortakları Haziran toplantısında üretim kısıntılarını Aralık ayının ötesine sürdürme kararı alır ve yatırımcılar arasındaki kaygıyı azaltırlarsa, ham petrol fiyatları yükselebilir” şeklinde görüş bildirdi.

BİR CEVAP BIRAK