Ana sayfa Güncel Ekonomi Rus Rublesinde Türkiye Riski

Rus Rublesinde Türkiye Riski

1098
0
PAYLAŞ

Rus uzman, Türkiye ve Arjantin gibi gelişmekte olan ülkelerden birinde ekonomik sorun yaşanması halinde dolar kuru 70 rubleye kadar yükselebilir dedi.

“Çin ile ABD arasndaki ticaret savaşları, Rusya’da dolar kurunun 70 rubleye kadar yükselmesine yol açabilir.” Bu tahmin, devlet yayın organı Rossiyskaya Gazeta’ya konuşan Alpari şirketi baş ekonomisti Roman Tkaçuk’tan geldi.

Rus uzman, “Temel senaryoya göre önümüzdeki sonbaharda dolar kuru 65-67 ruble civarında olacak. Gelişmekte olan ülkelerden birinin ciddi sorunlar yaşaması halinde ise, kur 70 rubleye kadar çıkabilir” dedi.

Ticari konularda gerilimin arttığı durumlarda yatırımcıların gelişmekte olan ülke piyasalarından çekildiklerini belirten Tkaçuk, “Çin yuanında da, Meksika pezosunda da, Türk lirasında da, rublede de sermaye çıkışı yaşanıyor” diye konuştu.

Türkiye ya da Arjantin ekonomisinde yaşanabilecek olumsuzlukların yatırımcıları etkileyebileceğini öngören uzman, “Bu durum yatırımcıları daha fazla korkutur, riskli aktiflerde sermaye çıkışı artar ve sonuç olarak da ruble de bundan etkilenir” tahmininde bulundu.

BİR CEVAP BIRAK