Ana sayfa Güncel Ekonomi Trump’tan İthal Otomobiller İçin Soruşturma Talimatı

Trump’tan İthal Otomobiller İçin Soruşturma Talimatı

1011
0
PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump, Ticaret Bakanı Ross’tan ithal otomobil ve parçalarının ülke ulusal güvenliğine yönelik etkilerinin araştırılmasını istediğini açıkladı. İthal otolara da çelikte olduğu gibi %25 ek vergi getirileceği konuşuluyor. Trump, çelik ve alüminyumdan sonra ithal otomobillere el attı. Trump, ithal otomobil ve otomobil parçalarının ülkesinin ulusal güvenliğini tehdit edip etmediğinin incelenmesi direktifini verdi.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek incelemenin, ithal otomobil ve otomobil parçalarına gümrük vergileri getirilmesine neden olabileceği bildirildi. Trump, yazılı açıklamasında, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’tan ithal otomobil ve otomobil parçalarının ülke ulusal güvenliğine yönelik etkilerinin araştırılmasını istediğini bildirdi.

Trump şunları kaydetti:

“Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile otomobil endüstrimizin son durumunu görüşmek üzere bugün bir araya geldim. Bakan Ross’a kamyonlar da dahil olmak üzere ithal otomobillerin ve otomobil parçalarının, Amerika’nın ulusal güvenliğine etkilerini, 232. madde çerçevesinde incelemesi direktifini verdim. Otomobil ve otomobil parçaları gibi temel endüstriler ulusumuzun mukavemeti için kritik önem taşıyor.”

BİR CEVAP BIRAK