Ana sayfa Güncel Ekonomi Türkiye İçin Korkutan Enflasyon Yorumu

Türkiye İçin Korkutan Enflasyon Yorumu

1023
0
PAYLAŞ

Türk Lirası’nın yatırımcıların büyük dış finansman ihtiyacı olan gelişmekte olan piyasalara daha dostane hale gelmelerinin etkisiyle Tük Lirası’nın değer kaybettiğine işaret eden IIF, yüksek petrol  fiyatlarının TL’de değer kaybı ile bir araya gelmesinin enflasyon üzerinde ciddi bir yukarı yönlü baskı yaratacağını bildirdi.

“Enflasyonun gelecek 6 ayda ciddi şekilde yükselmesini bekliyoruz” ifadelerini kullanan IIF, yüksek enflasyonun TCMB’nin Mayıs ayında yaptığı 300 baz puanlık faiz artırımının reel politika faizi üzerindeki etkisini telafi edeceğini, dengeleyeceğini savundu.

 

TL’deki değer kaybı ve petrol fiyat artışlarının enflasyon üzerindeki etkisini, 2005 yılından bu yana Türkiye’de büyüme ve kur, petrol
fiyatları, enflasyon ilişkisini dikkate alan bir model ile değerlendiren IIF, TL’de %10’luk bir değer kaybının enflasyonun 180 baz puan artırdığına ve bu etkinin hemen görülmeye başlanmakla birlikte tepe noktasına TL’de değer kaybından 3 çeyrek dönemde sonra ulaştığını vurguladı.

IIF, petrol fiyatlarında %10’luk artışın Türkiye’de enflasyonu 20 baz puan artırdığına da dikkat çeken IIF, bu etkinin de petrol fiyat artışını takip eden 3 ayda gerçekleştiğini belirtti.
Ortaya konan bu temel değerlendirmeler çerçevesinde Türkiye’de manşet enflasyonun gelecek 6 ayda keskin şekilde artmasını bekleyen IIF, enflasyon baskılarının 2018’in son çeyreğinde hafifleyeceğini, ancak bunun çok önemli derecede olmayacağını da öngördü.

BİR CEVAP BIRAK