Ana sayfa Güncel Ekonomi USD/TRY Günlük Yorum-23 Temmuz 2018

USD/TRY Günlük Yorum-23 Temmuz 2018

1234
0
PAYLAŞ

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de OHAL’in kaldırılması gibi önemli bir gelişme yaşandı. Bunun yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın G20 toplantısında yaptığı açıklamaların Türk Lirası üzerine olumsuz etkileri yansıdı ve bu şekilde haftaya giriş yapıyoruz.

Ayrıca Trump’un Fed’in sıkı para politikasına yönelik eleştirileri de dolar endeksini zayıflatınca USD/TRY kurunda gerilemeler görüyoruz. Kur yeniden 4.75-4.80 bandına yerleşti ve şu sıralar bu bandın alt tarafında hareket ettiği dikkatleri çekiyor.

Türk Lirasının gidişatı için 24 Temmuz TCMB toplantısı son derece önemli. Önümüzdeki hafta ise enflasyon rapor sunumu odak noktası olacak. Ağırlıklı olarak 4.75-.480 bandında yatay seyrini sürdürmesi beklenen dolar kuru yarınki toplantı sonrası olası bir faiz artırımıyla 4.75 altına sarkabilir. Kritik 4.77 sınırının altına yerleşmesi zaten düşüş beklentilerini güçlendirdi. Toplantı sonrası günlerde doları ABD cephesinden destekleyici bir etken gelmezse kurun bu hafta 4.70-4.75 bandına yerleşmesi beklenebilir.

BİR CEVAP BIRAK