Ana sayfa Güncel Ekonomi USD/TRY Günlük Yorum-22 Mayıs 2018

USD/TRY Günlük Yorum-22 Mayıs 2018

977
0
PAYLAŞ

Dolar kuru rekor seviyelerde dolaşmaya devam ediyor. Dün 4.57 üzerinde kapanan kurun bu sabah saatlerinde de 4.58 üzerinde dolaşıyor. Bunun yanı sıra özellikle Türk Lirası dolar karşısında çok kırılgan görünüyor. Bugün piyasaları hareketlendirebilecek önemli bir veri görünmüyor. Fakat gözler TCMB üzerinde. Kuru dizginleyebilmek için Merkez Bankasının ciddi bir müdahalede bulunması bekleniyor. Bunun yanı sıra siyasilerden gelecek açıklamalar da çok önemli.

Her ne olursa olsun şuana kadar Merkez Bankası hamleleri doların hızını kesmeye yetmedi. Türkiye ekonomisinin negatif görüntüsü, yüksek cari açık, bütçe açığı ve yüksek enflasyon gibi etkenler TL’nin rahatlamasını önlüyor. Haziran toplantısından önce bir müdahale gelmesi TL’yi bir nebze rahatlatabilir ama Haziran toplantısında mutlaka bunun devamı gelmeli. Aksi durumda TL’ye yönelik beklentiler iyice zayıflayacaktır.

Teknik olarak baktığımızda saatlik sinyaller nötr görünüyor ve yatırımcılar olası bir müdahale ihtimaline karşı son derece temkinliler. Ne var ki günlük sinyaller hala güçlü bir biçimde alım yönünde ve müdahale gelmese bu hafta kur rahatlıkla 4.60 üzerini de görecektir. Şu sıralar dolar yatırımcılarının çok dikkatli olup kenarda beklemelerinde fayda görüyorum.

BİR CEVAP BIRAK