Ana sayfa Güncel Ekonomi 100 Bin Kişiye Emekli Olmanın Yolu Açılıyor

100 Bin Kişiye Emekli Olmanın Yolu Açılıyor

1003
0
PAYLAŞ

Hatırlarsanız daha önceden de bu konuyla ilgili bir mutlu haber verilmişti. Yaşını doldurmuş fakat prim günü eksiği olanlara emekli olma imkanı sağlanıyor. Belli bir yaşın üstünde olan kişiler, eksik primlerini borçlanıp emekli olabilecek. Yapılandırma kanunuyla geçmişe dönük borçlanan Bağ-Kur’lulara yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmeleri halinde emekli olabilme fırsatı verilmişti. Şimdi SGK’lılar için de aynı imkanın sağlanması gündemde. Düzenleme çıkarsa emeklilik yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim miktarını dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılacak. Bunun için belirlenen bazı formüller var. Bakalım onlar nelermiş.

1800 Gün Şartı

Çalışmayla, öncelikle eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Mesela, en az 1800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp bin 800 ve üzerinde prim günü olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Fakat borçlanma yoluyla emeklilik için yasa çıkması şart.

Meclis’e Gelecek

Konuyla ilgili çalışmanın tamamlanıp kısa süre içinde Meclis’e gönderilmesi bekleniyor. Yasa öngörüldüğü şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan veya işe ara vermek zorunda olan çalışanlara ve kepenk kapattığı için prim yatıramayan esnafa emekliliğin yolu açılacak.

BİR CEVAP BIRAK