Ana sayfa Güncel Ekonomi 20 Şirketin Banka Hesabına Bloke Koyuldu !

20 Şirketin Banka Hesabına Bloke Koyuldu !

1181
0
PAYLAŞ

Çiftlik Bank Operasyonu kampasmında 20 şirketin banka hesaplarına bloke koyuldu. Yurtdışına yapılan para transferleri incelemeye alındı. Mali Suçları Araştırma Kurulu Kara para incelemesinde bulundu. Hükümet, Piyasadan yaklaşık 1 milyar lira para toplayan, Çiftlik Bank CEO’su Mehmet AYDIN hakkında harekete geçti.
65 şirketten oluşan zinciri kırmak için operasyon düğmesine basıldı. Çiftlik Banka ilişkin kırmızı bülten ile arama kararı verilmişti. Bunun ardından haklarında suç duyurusunda bulunulan 20 şirketin banka hesaplarına bloke geldi. Yurtdışı para transferleri incelenme kapsamında mercek altına alındı. Savcılık Gümrük ve Ticaret Bakanlığından alınan dosyalar Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından inceleme altına alındı. Korsan olan şirketler hakkında kara para incelemesi başlatıldı.

35 ŞİRKET ÇOK TİTİZLİKLE İNCELENİYOR

Çiftlik Bank’ın da aralarında yer aldığı 65 şirketin denetim sürecine ilişkin sunum yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bültent TÜFENKCİ bu sunumu Bakanlar Kurulu’nda yaptı. Bakanlar Kurulu’nda Çiftlik Bank kapsamında yürütülen soruşturmada 16 şüpheli ve 3 firmanın Çiftlik Bank sisteminden elde ettikleri mal varlığına hükümet tarafından el konuldu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ yapılan araştırmalar sonucunda 20 şirkette piramit satış sistemi tespit edildiğinin altını çizdi. İlgililer hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu dile getirdi. TÜFENKCİ 35 şirket hakkına denetimin sürdüğünü açıkladı. Kırmızı Bültenle arama kararı çıkartılan Çiftlik Bank CEO’su Mehmet AYDIN hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan TÜFENKCİ Bakanlık bu konuda hazırladığı konuyu MASAK’a taşıdı. MASAK Çiftlik Bank soruşturması kapsamında kara para incelemesi başlattı. Çiftlik Bank ve hakkında suç duyurusunda bulunulan 20 şirketin arkasındaki isimler ve kaçırılan paranın izi sürülüyor. MASAK toplamda 65 şirketi mali takibe aldı. Bu şirketlerin internet erişimleri engellendi.

TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİ “Paranızı Kurtaracağız” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bedava peynir fare kapanında olur” dedi. Tüketici örgütlerinin temsilcileri, Çiftlik Bank benzeri yasal olmayan firmalar ile mağdur vatandaşlardan “paranızı kurtaracağız” diyerek ücret talep eden dolandırıcılara karşı uyarıda bulundu.

YUMURTALAR VE TAVUKLAR SATIŞA ÇIKARILACAK

Savcılık kararı ile el konulan Sakarya’nın Taraklı ilçesindeki Mavi Yumurta Üretim Tesisi’ndeki 21 bin tavuk ve 100 bin yumurta ihaleyle satılacak. Yarın yapılacak olan ihaleden elde edilecek olan gelirin mağdurlara verileceği açıklandı.

MEHMET AYDIN’IN YENGESİ URUGUAY’A GİTMİŞ

Çiftlik Bank soruşturması kampasamında kaçak olan Çiftlik Bank CEO’su Mehmet AYDIN’ın yengesi Havva AYDIN vermiş olduğun ifadede: sistemin kurulmasının ardından Mehmet Aydın ve eşinin, balayı için Uruguay’a gittiğini söyledi. Aydın, “Ben de onlarla Montevideo’da buluştum. Şu anda Mehmet Aydın’ın bulunduğu villaya gittik” dedi.

ANADOLU FARM’IN KURUCUSU GÖZALTINA ALINDI

Çiftlik Bank dolandırıcılığının ardından patlak veren Anadolu Farm ile ilgili yürütülen soruşturma derinleştirildi. Bu kapsamda gözaltına alımlar devam etmekte. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı, Şube Müdürü gözaltına alınmışt. Bunun ardından Anadolu Farm’ın kurucusu olan İsa KARADEMİR’ Kayseride polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Anadolu Farm’ın yazılımcısı çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Bu tutuklamayla beraber tutuklanan kişi sayısı 6 oldu. Öte yandan Konya’nın Karapınar ilçesinde üyelerinin parasını ödemediği iddiasıyla nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla soruşturma başlatılan DKC Hayvancılık’ın (Süt Bank) mağdurları paralarının iadesini istedi.

BİR CEVAP BIRAK