Ana sayfa Güncel Ekonomi 2018 Fazla Mesai Ücretleri !

2018 Fazla Mesai Ücretleri !

1533
0
PAYLAŞ

Şüphesiz ki, fazla mesai denilince herkesin içinde bir tedirginlik oluşuyordur. Birde bunun karşılığı gözardı ediliyorsa gerçekten ortaya can sıkıcı bir durum çıkıyor. Karşılığı olmayan fazla mesai diye bir şey elbette yok. Sadece detayları bilinmiyor veya es geçiliyor. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre haftalık çalışma saati 45 saattir. Bunu aşan süre ise fazla mesaiye giriyor. Sizler için 2018’deki fazla mesai ücretlerini kaleme aldık.

ONAY ŞARTI VAR

Fazla mesai için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının %50 fazlası olacak şekilde ödenmeli. Daha açıklayıcı bir örnekle; çalışan bir kişinin 1 saatlik ücretini 30 lira varsayalım, saatlik fazla mesai ücreti 45 lira oluyor. Şöyle de bir durum söz konusu olabilir; İşçi fazla mesai karşılığı zamlı ücret yerine serbest zaman isteğinde bulunabilir. Bu durumda işçiye her bir saat fazla mesaisi için bir buçuk saat serbest zaman verilmesi gerebilir. Bunun yanı sıra işveren fazla mesai yaptırmak için yazılı onay almalı. Daha önce bu onay her yıl başında alınıyordu. Fakat 25 Ağustos 2017’de yapılan bir revizeyle onay şartı esnetildi.

ÜCRETLERE DAHİL Mİ?

Yeni revizeye göre; çalışanın ilk işe girişte sözleşmesi yapılırken veya ihtiyaç olduğunda onay vermesi yeterli olacak. Onay yoksa haklı fesih sebebi sayılabiliyor. Bu durumda işçi kıdem tazminatını alarak işten çıkabilir. İş sözleşmelerinde fazla mesai ücreti aylık ücrete dahil ediliyorsa fazla mesai 270 saati aşamaz. Bu durumda maaş asgari ücretin üzerinde olmalı.

ZAMAN AŞIMINA DİKKAT!

Eğer işçi fazla mesai ücretlerini alamadıysa işten ayrıldıktan sonra dava açabilir. Fakat 1 Ocak itibariyle, dava açmadan önce ara bulucuya başvurmak zorunlu kılındı. Yani öncelik olarak ara bulucuya gidilecek. Şayet sonuç alınamazsa 5 yıl içerisinde dava açmak gerekir. Dava ne kadar geç açılırsa zaman aşımına uğrayan süre o kadar çok olacak ve talep edilen miktar azalacak.

BİR CEVAP BIRAK