Ana sayfa Kredi Konut Kredisi 240 Ay (20 Yıl) Vade ile Konut Kredisi Veren Bankalar

240 Ay (20 Yıl) Vade ile Konut Kredisi Veren Bankalar

1835
0
PAYLAŞ

Yüksek miktarlı krediler için aranan en önemli özellik tartışmasız daha uzun vade. Günümüzde konut kredileri için 240 aya kadar vade yapılabiliyor. 240 Ay vade demek, 20 yıl vadeli konut kredisi anlamına geliyor. Popüler olarak 10 yıl vadeli konut kredisi kullanılsa da 240 ay vade ile konut kredisi veren bankalar olduğunu belirtmemiz gerekir. Kredi gündem ailesi olarak 20 yıl vade imkanı sağlayarak konut kredisi kullanımı sağlayan bankaları sizin için araştırdık. Eğer daha düşük miktarlarda aylık ödemeler yapmak istiyorsanız ve bu şekilde ev sahibi olmak istiyorsanız bazı avantajları ve dezavantajları olduğunu da bilmelisiniz. Yazımızın devamı içerisinde tüm avantaj ve dezavantajlarının yanı sıra 20 yıllık vade imkanı sağlayan bankaların isimleri de yer almaktadır.

240 AY VADELİ KONUT KREDİSİ AVANTAJLARI

Aylık geliriniz düşükse hesap yaptığınızda kredi için düşük miktarlarda bir bütçe ayırabileceğiniz anlamına geliyor. Bu durumda 10 yıl vadeli kredi kullanmak istediğinizde sınırları zorlayan bir ödeme planı karşınıza çıkacaktır. Fakat 240 ay vadeli kredi kullanımında ödeme planı daha rahat olmaktadır. Çünkü, ödenecek aylık tutar daha düşük olur ve daha kolay ödenebilir. Düşük gelir sağlayanlar için tercih edilebilecek 20 yıllık konut kredisi için en büyük avantajın düşük aylık ödemeler diyebiliriz. Ayrıca yıllar geçtikçe ödeme miktarı değişmeyecek fakat enflasyon değerinde değişiklik olacağı için ödeyeceğiniz rakamlar zaman geçtikçe daha da küçülmüş olacak. Ev sahibi olmak isteyip yüksek miktarlarda ödeme yapamayacak olanlar için fayda sağlayabilecek bir kredi türü diyebiliriz. Tabi yüksek vadenin getirmiş olduğu bazı dezavantajlar olabileceğini de unutmamak gerekir.

240 AY VADELİ KONUT KREDİSİNİN KÖTÜ YANLARI

Kredinin uzun vadeli olması ve 20 yıla yayılması sebebiyle ömrünüzün büyük bir bölümünü kredi ödeyerek geçirebilirsiniz. Bu, bir zaman sonra sizi sıkabilir ve bunaltabilir. Uzun vadeli kredi kullananların genellikle yaşadığı problem, kredinin bitmeyen vadeleri diyebiliriz. Dezavantaj kısmına ekleyeceğimiz bir diğer detay da faiz oranları. Vadenin uzaması, bankanın daha yüksek faiz oranı koymasına sebep olmaktadır. Haliyle 240 ay vadeli konut kredisi faiz oranları bu durumdan olumsuz etkilenir. 10 Yıllık yani 120 aylık konut kredisi faiz oranları yıl ortalamasını %1.00 civarında geçirirken, 240 ay vadeli konut kredisi için faiz oranı %1.30 üzerinde olabilmektedir. Bu da ödeme planında ciddi bir değişikliğin yaşanmasına sebep oluyor. Yüksek faiz oranı, daha yüksek bir geri ödeme anlamına gelmektedir. Haliyle 10 yıllık kredi ile kıyaslandığında geri ödemesi daha yüksek olur.

20 YIL VADELİ KONUT KREDİSİ ALINIR MI?
Bu soruyu kendinize soruyor olabilirsiniz. Çünkü yüksek vade sayısının ve yüksek geri ödemesinin olması sizi düşünceye itebilir. Ev sahibi olmak için başka bir yolunuz olmadığını düşünüyorsanız 240 ay vade seçeneğini kullanmak yanlış bir tercih olmayacaktır. Avantajları mı yoksa dezavantajları mı ağır basıyor diye soracak olursanız bunun muhasebesini yapmak ise tamamen size kalmış bir durum. Eğer tercihinizi bu yönde kullanacaksanız ara ödemeler yaparak faiz oranlarının ve kredinizin yeniden yapılandırılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece geri kalan zamanı kısaltabilir veya daha düşük miktarlarda ödeme yaparak kredinizi ödemeye devam edebilirsiniz.

240 AY VADE İLE KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR


Türkiye’de bir çok banka 10 yıl yani 120 ay konut kredisi imkanı sağlarken, bazı bankalar daha uzun vade ile kredi kullanımına imkan tanıyor. Bu bankaları listeledik.
-Şekerbank (30 Yıl Vadeli Konut Kredisi)
-Garanti Bankası (Garantimortgage kapsamında 20 yıl vadeli konut kredisi)
-Denizbank (25 Yıla kadar vade imkanı sağlayan Denizmortgage kapsamında konut kredisi)

BİR CEVAP BIRAK