Ana sayfa Piyasa 9 Mart 2018 Küresel Piyasalarda Son Durum Nedir?

9 Mart 2018 Küresel Piyasalarda Son Durum Nedir?

1037
0
PAYLAŞ
Kuresel Piyasalar

Asya Borsaları Kuzey Kore lideri Kim Jong’un nükleer füze denemelerini durdurmayı teklif etmesi ve ABD başkanı Kim ile toplantıyı kabul etmesinden sonra yükselirken güvenli liman varlığı Yen geriledi. Güney Kore’nin Ulusal Güvenlik danışmanı açıklamayı, Kimden aldığı mektubun ardından açıklamayı Beyaz Sarayda yaptı. Trump’ın danışmanları; uluslararası sözleşmeye uymaması nedeniyle Kuzey Kore’nin diplomatik teklifine karşın temkinli yaklaşıyorlar. Nikkei endeksi %2’den fazla yükselişe geçtikten sonra %0,5 ileride gözüküyor. Güney Kore endeksinin %1,5 ileri seviyeye gittiği gözlemleniyor. Mayıstan bu güne kadar en iyi performansını kaydettiği görülüyor.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını gözlemleyen MSCI endeksi %0,5 artış gösterirken Avusturya borsası %0,34 artıda gözüküyor. S&P 500 vadeli işlemleri yatay seyrederken,yatırımcılar günün ilerleyen vakitlerinde açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisini bekliyorlar. ABD Başkanı Trump’ın ülkesinin ithal ettiği çeliğe %25 alüminyuma ise %10 gümrük vergisi getirmesi ancak Kanada Meksika’ya muafiyet sağlamasının ardından piyasalara biraz olumlu hava yansıdı. Beyaz Saray diğer ülkelerin gümrük vergileri için muafiyet başvurusunda bulunabileceğini belirtti, ancak bunların ne zaman hangi şartlar altında verilebileceklerine ilişkin yeterince detay bulunmuyor.

DÖVİZ

Dolar, Yen karşısında yükseldi.

Dolar yen karşısında 2 martta gördüğü kasım 2016’dan bu yana en düşük seviyesi olan 105,24’ten yükseldikten sonra 0,4 artışla 106,66’ ya yükseldi.

PETROL

Ham petrol vadeli işlemleri Asya borsalarının Kuzey Kore lideri Kim, ABD başkanı Trump ile görüşeceği haberlerinin ardından yükselmesiyle artış kaydetti.

Brent ham petrol vadeli fiyatı %0,25 artışla varil başına 63,77 dolara yükseldi.

ALTIN

Altın fiyatları, ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilimin azalacağı arasındaki umutların desteğiyle doların yen karşısında yükselmesiyle birlikte üçüncü günde de düşüşünü sürdürdüğü görüldü. Spot altının ons fiyatı 0,3 düşüşle 1,317.41 dolara geriledi ve üçüncü haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK