Ana sayfa Güncel Ekonomi ABD’de İthalat Fiyat Endeksi Beklenileni Aştı

ABD’de İthalat Fiyat Endeksi Beklenileni Aştı

1133
0
PAYLAŞ

ABD’de ithalat fiyat endeksi Şubat’ta %0.4 arttı Amerika Birleşik Devletleri ithalat ve ihracat oranına oldukça önem veriyor. Özellikle ithalat tarafındaki girişimler ile farklı alanlarla ürün ve hizmet sağlayan ABD’nin dışalım oranı %0.4 oranında arttı.

Genel bir bilgilendirme yapacak olursak;

Almanya’dan gerçekleştirilen ithalat, 2017 senesi Aralık ayında 2 milyar 191 milyon dolar olarak literatüre geçti. Bu ülkeyi sırasıyla 2 milyar 122 milyon dolar ile Çin, 1 milyar 884 milyon dolar ile Rusya ve 1 milyar 164 milyon dolar ile ABD izledi.

Genel olarak bakıldığında farklı spekülasyonlar olsa da 2018’de güçlü bir ekonomi ile ithalat/ihracat unsurlarını sürdüren Amerika ileriye dönük ekonomisini güçlendirmeye yönelik yatırımlarda gerçekleştiriyor.

ABD’de ithalat fiyat endeksi Şubat’ta beklenileni aşarak enflasyonun bu yıl toparlanacağı düşüncesini destekledi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre Şubat ayında ithalat fiyat endeksi %0.4, ihracat fiyat endeksi %0.2 arttı.

Beklenen ithalat fiyat endeksinde %0.2, ihracat endeksinde %0.3 artış olmasıydı. 12 aylık bazda ithalat fiyat endeksi beklentiye paralel %3.5 arttı.

Ocak ayı ithalat fiyat endeksi verisi ise %1’den %0.8’e aşağı yönlü revize edildi.

Amerika’nın açıklanan ithalat oranı ile ilgili bilgi ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Finansalani.com adresinde ekonomi, finans, borsa gibi pek çok konu hakkında güncel bilgileri rahatlıkla bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK