Ana sayfa Bankalar Akbank Akbank 1,2 Milyar Dolarlık Sendikasyon Kredisini Yeniledi

Akbank 1,2 Milyar Dolarlık Sendikasyon Kredisini Yeniledi

1990
0
PAYLAŞ

Akbank, 2017’nin üçüncü ayında aldığı sendikasyon kredisinin vadesi gelen 1,1 milyar dolarlık kısmını tutarı artırarak 1,2 milyar dolar olarak revize etti. Akbank, geçtiğimiz yıl aldığı krediye göre fiyatlamayı düşürmesine rağmen yabancı bankalardan 1,5 milyar dolar talep toplayarak zirveye ulaşıp tarihi bir rekora imza atmıştı. Bunun yanı sıra, aynı gün 800 milyon dolar tutarında seküritizasyon kredisi de sağladı.
Akbank/ Hakan Binbaşgil: ”Güçlü mali yapımız ve kaynaklarımızla uygun koşullarda yurt dışı finansman temin ederek ekonomiyi ve reel sektörü desteklemeyi sürdürüyoruz.” ifadesini kullandı.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, sendikasyon ve seküritizasyon kredileriyle uluslararası piyasalarda yatırımcılardan yine büyük ilgi gördüklerine değindi ve açıklamasını şu şekilde devam ettirdi: “Türk bankacılık sektörüne artan yabancı ilgisini ortaya koyan işlemleri gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu sene ki sendikasyonumuza da yeni banka katılımları oldu. Kredi fiyatlamasını 15 baz puan düşürmemize rağmen topladığımız talep hedeflediğimiz tutarın yüzde 130’unu geçerek 1,5 milyar doları buldu. Ancak, güçlü bilançomuz ve yüksek likiditemiz sayesinde bu tutarın 950 milyonu 1 yıl, 250 milyonu 2 yıl vadeli olmak üzere toplam 1,2 milyar dolarlık bölümünü kullandık. Diğer yandan, ortalama vadesi yaklaşık 6 yıl olan 800 milyon dolar tutarındaki seküritizasyon işlemimizi de tamamladık. Akbank’ın, reel sektör ve ekonominin atılımları için sermaye benzeri tahvil ihracı, sendikasyon ve seküritizasyon kredileriyle sene başından bu yana yurtdışından 2,4 milyar dolar tutarında finansman temin ettik” olarak vurgulayan Binbaşgil, sözlerini “Akbank’ın yatırımcılar nezdinde itibarını kanıtlayan bu işlemler, ülkemize duyulan güveni ve artan yabancı ilgisini göstermesi açısından da önemli. Güçlü mali yapımız ve kaynaklarımızla uygun koşullarda yurt dışı finansman temin ederek ekonomiyi ve reel sektörü desteklemeyi sürdürüyoruz.” olarak sonlandırdı.

 

BİR CEVAP BIRAK