Ana sayfa Yatırım Almanya’dan Ev Alıp Kiraya Vermek

Almanya’dan Ev Alıp Kiraya Vermek

4025
0
PAYLAŞ

Yatırım denildiğinde Türkiye’de akıllara ilk gelen şey tartışmasız gayrimenkul. Peki Almanya’da ev alıp kiraya vermek fikrini hiç düşündünüz mü? Tabi sadece Almanya olarak sınırlamak yerine farklı ülkelerde de aynı düşünceyi hayata geçirebilirsiniz. Örneğin Fransa’dan ev alıp kiraya vermek? Yada Avrupa’nın diğer önemli ülkeleri İspanya, İtalya, İsveç, Yunanistan, Bulgaristan? Kısacası yurt dışından ev alıp kiraya vermek oldukça iyi bir yatırımdır fakat henüz günümüzde çok popüler bir hale gelmedi. Hala yurt içi yatırımlar yüksek rağbet gördüğü için yurt dışında bahsettiğimiz şekilde yatırım yapanlar çok az sayıda. Fakat asla yok değil. Tabi bu fikri ilk uygulayanlar biraz daha kârlı çıkacak. Her sektöre ilk girenlerin yüksek kazanç sağladığı gibi.

ALMANYA’DA EV ALIP KİRAYA VERMEK?

Dünyanın neresinde olursanız olun en iyi yatırım tartışmasız evler yani gayrimenkuldür. Türkiye’de gayrimenkul satışı yapan veya inşaat sektöründe olup zengin olmayan sanıyoruz yoktur. Tabi batan müteahhitler ya da aranan müteahhitler de yok değil. Fakat işin hakkını vererek yapan çok sayıda gayrimenkul çalışanı, sektörden her zaman yüksek kazanç elde etmiştir. Ve tabi gayrimenkul içerisinde al-sat yapanlar da yüksek gelir elde etmekte. Al-sat yerine elde edilebilecek bir diğer getiri, kazanç sistemi de kira getirisidir. Yurt dışından ev satın alarak kiraya verme fikri günümüzde yapılabilecek en güzel yatırımlardan biridir. Çünkü yurt dışında kira getirileri TL olarak hesapladığımızda oldukça yüksektir. Örneğin Almanya’da standart bir ev kirası 800-900 Euro‘dur. Türk lirasına çevirdiğimizde standart bir evin size getirisi 3500-4000 TL olmakta. Yani yurt içerisinde yapacağınız gayrimenkul yatırımından yaklaşık 3-4 kat daha fazla aylık gelir sağlamaktadır. Türkiye’de orta halli bir ev kirasının getirisi 800-1000 TL arasındadır. Tabi lüks daireler ya da konumu itibarı ile özel sayılabilecek evleri saymazsak. Yurt dışı kira getirisi gördüğünüz gibi çok daha fazla. Türkiye’de yıllık kira getirisinden elde edilecek bir kazanç, yurt dışındaki bir evden sadece 2 veya 3 ayda gelmekte. Bu da ne kadar kârlı bir yatırım olduğunun en iyi göstergesidir.

ALMANYA’DAN EV SATIN ALMAK

Yurt dışında kira getirileri yüksek olduğu gibi gayrimenkul fiyatları da aynı orantıda yüksek. Fakat satın alınacak evin kendini amorti etme süresi daha kolay şekilde gerçekleşmekte. Örnekleyecek olursak Avusturya’da yada Almanya’da bir evin fiyatı 200 Bin Euro civarındadır. Tabi konum, mevki, evin nitelikleri fiyatı doğrudan etkileyen kriterler olduğu için bu fiyat, alacağınız her ev için bir emsal teşkil edemez. Fakat ayda 800-900 Euro kiraya verebileceğiniz bir ev almak istediğinizde 200 Bin euro gibi bir miktar ile ev sahibi olabilirsiniz.

Yurt dışından ev almak isterken size Türkiye’de kolaylık sağlayan bankalar dan da bahsedelim. Bildiğiniz gibi kredi ile ev almak günümüzün en popüler hizmetlerinden biri. Her ne kadar faiz oranları can sıkıcı boyutlarda olsa da ev sahibi olmanın en kolay yolu. Türkiye İş bankası, bu konuda Almanya’da ev kredisi imkanı sağlayan bir bankadır. Fakat bankanın şartı, Almanya’da ikametinizin olması yönünde. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız ve Almanya’da bir adresiniz yoksa kredi kullanım imkanınız düşük bir ihtimal. Yatırım maksadıyla almak için elinizde belli bir sermaye versa ve evin tamamını peşin ödeme ile alacaksanız bunun için Almanya’da ya da yurt dışında herhangi bir adresinizin olmasına gerek yoktur.

BİR CEVAP BIRAK