Ana sayfa Piyasa Altın Altın ABD Enflasyon Verisi Öncesi Düşüşünü Sürdürdü

Altın ABD Enflasyon Verisi Öncesi Düşüşünü Sürdürdü

1120
0
PAYLAŞ

Altın fiyatları, yatırımcıların gelecek hafta yapılacak toplantı öncesi Fed’in para politikası sıkılaştırmasının hızı konusunda işaretler verebilecek bugünkü ABD enflasyon raporunu beklemeleri ile birlikte hafifçe gevşedi. Ve yaklaşık iki haftanın en düşük kapanışına doğru yöneldi. Metal, Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksinin yükselişini yedinci güne taşımasının etkisiyle değer kaybetti.

Spot altın, Pazartesi günü %0.1 geriledikten sonra %0.4 daha düşerek ons başına 1,317.53 dolara düştü. Metal 1 Mart’tan bu yana en düşük kapanışına yöneldi.
ABD’nin gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan yükselerek yüzde 2.88’e tırmandı.

Singapur’da IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, “Dikkatler bu haftanın kilit olay riski olan bugünkü ABD TÜFE açıklamasında olacak” dedi ve geçen hafta ABD ücret verilerinde görülen durgun enflasyon baskısının doların aşağı yönlü eğilimini ve altının ters yönlü eğilimini desteklediğini sözlerine ekledi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.2 düşüşle ons başına 16.4951 dolara inerken, platin yüzde 0.2 kayıpla ons başına 961.78 dolara geriledi ve paladyum yüzde 0.2 yükselerek ons başına 980.13 dolara çıktı.

BİR CEVAP BIRAK