Ana sayfa Piyasa Altın Altın Alınır mı? Altına Yatırım Yapılır mı? 2018

Altın Alınır mı? Altına Yatırım Yapılır mı? 2018

3659
0
PAYLAŞ

Altına yatırım yapılır mı? En iyi yatırım hangisi diye düşünenler mutlaka altın alınır mı sorusunu kendilerine soracaktır. Altın, tüm zamanların en güvenilir yatırım aracı desek sanıyoruz buna kimsenin itirazı olmayacaktır. Bunun en güvenilir dayanağı ise uzun yıllar arasında fiyatların devamlı yukarı yönlü değişim göstermesi. Altını güvenilir kılan en önemli etken de bu diyebiliriz. Eğer bir gayrimenkule yatırım yapılmıyor ve taşınabilir yatırım araçları arasından yatırım tercihi yapılacaksa kesinlikle altın en güvenilir değerdir. Fakat altın alınır mı sorusuna olumlu yanıt verebilmek için fiyatların da o anki durumu değerlendirmelidir. Bu yazımızda ise altın ne zaman ya da hangi zamanlarda alınır, ne kadar zaman içerisinde ne kazandırır gibi altın yatırımcısının bilmek istediği sorulara yanıt bulacaksınız.

ALTIN ALINIR MI?

Eğer yatırım aracı arıyorsanız ve altına genel olarak yatırım yapılır mı, alınır mı sorusuna yanıt arıyorsanız bu sorunun cevabı kesinlikle “Yapılır” olacaktır. Altın alınır mı sorusuna tüm zamanlar için evet yanıtını vermemizin ise önemli bir sebebi var. Bu da istikrarlı şekilde fiyat yükselişleri. Geçmişten günümüze kadar baktığımızda altın fiyatlarının yıllar arasında devamlı artış gösterdiği görülüyor. Bu sadece son bir kaç yıl içerisinde değil, geçmiş yıllardan süregelen bir durum. Altın 30-40 yıldır her yıl üzerine koyarak yatırımcısına daha fazla kazandırmıştır. Nitekim bu istikrarını günümüzde de aynı şekilde devam ettiriyor. Bu da altının güvenli bir yatırım aracı olduğunu bizlere gösteren bir etkileşimdir.

HANGİ YATIRIM ALTINI KAZANDIRIR?

Altın alınır mı ile ilgili düşünceniz sanıyoruz artık son buldu. Fakat hangi altın ile yatırım yapacağınızı bilmiyorsanız bu daha da önemli ve kritik bir önem taşır. Bir çok yatırımcı, yanlış altın tercihi yapmasından dolayı kâr elde edemiyor veya kâr elde etmek için daha uzun bir süre beklemek zorunda kalıyor. Bunun sebebi ise altın hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan yatırım yapılmasıdır. Günümüzde bir çok kişi altın hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bazı kesim ise bilgi sahibi olduğunu düşünmekte fakat detayları bilmemektedir. Bu sebeple altına yatırım yapma planınız varsa mutlaka bu yazımızda söylenenlere kulak verin. Zira tavsiyelerimize uymanız halinde yatırımınızdan elde edeceğiniz kazanç daha fazla olacağı gibi daha kısa sürede daha düşük fiyat yükselişleriyle hızlı şekilde kazanç konumuna geçmeniz mümkün.

Altına yatırım için ilk tercihiniz banka olmalıdır. Bankalar, altım-satım işlemi arasındaki farkı kısa tutmaktadır. Bu durum, fiyat yükselişinde kazanç konumuna geçişi hızlandırır ve daha hızlı kâr pozisyonuna geçmeye olanak tanır. Banka tercihinde bulunanlar, müşterisi olduğu bankanın internet bankacılığı şifresini alarak işlemlerini online olarak kendisi yapabilir. İşlemler arasından satın alacağınız altın gram altın olursa hesabınızı daha kolay şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca takibinizde kolaylaşır.

Yatırımınızı kuyumcudan altın alarak yapacaksanız bu sefer tercihiniz cumhuriyet altını, çeyrek altın ve katları önceliğiniz olmalıdır. Alış-satış arasındaki en düşük farka sahip olan bahsettiğimiz bu yatırım altınları, yatırım için en ideal olanlarıdır. Eğer yatırım ve takı olarak düşündüğünüzde ise düz, işçiliksiz olarak bilinen bilezikleri tercih edebilir. Piyasada bulunan gram altınları ise çok tavsiye etmiyoruz. Sebebi ise, doğrudan anlık gram fiyatı üzerinden satış işlemi görmez. Marka ve patent ücreti de işin içine girmekte ve maliyet yükselmektedir. Bu da kâr pozisyonuna geçiş için diğer yatırım altınları karşısında bu altını dezavantajlı kılıyor.

Asla yatırım olmayacak altınlar ise takı ürünleridir. Örneğin küpe, yüzük, kolye, bileklik, gerdanlık ve benzeri altınlar yatırım olmaz. Üzerinde işçilik olan bu tür altınların kazanç sağlayabilmesi için fiyatların çok fazla yükseliş göstermesi gerekir. Çünkü içerisinde işçilik ücreti dahil şekilde satılır. Bozdurmak istediğinizde işçilik fiyatı düşeceği için zarar edersiniz.

22 AYAR OLMASI SİZİ YANILTMASIN

Altına yatırım konusundaki en kritik hatalardan biri de altın ayarlarıdır. Bir çok kesim 22 ayar altının zarar etmeyeceği düşüncesini kafasında barındırır. Fakat işin aslı öyle değildir. Bu algı, yatırım altınlarının 22 ayar olmasından kaynaklıdır. Fakat her 22 ayar altın yatırım altını değildir. O sebeple, yatırım altını olarak bahsettiğimiz çeyrek altın, yarım altın, tam altın, cumhuriyet altını, işçiliksiz bilezik, 5’i bir yerde gibi altınların dışında kalan 22 ayar altınlar yatırım altını olamaz. Daha iyi anlayabilmeniz için şöyle bir örnekleme yapabiliriz. Bir yüzük düşünün. O yüzüğün hem 14 ayarı hem de 22 ayar olanı mevcut. O yüzüğün 22 ayarında ve 14 ayarındaki işçilik fiyatı aynıdır. Yani ikisinde de işçilik vardır. Haliyle 22 ayar olduğu için zarar etmez düşüncesi yanlıştır.

ALTIN NE ZAMAN ALINIR?

Altın almaya karar verdiniz. Araştırmanızı yaptınız ve alacağınız altın türünü belirlediniz. Fakat hangi zamanlama ile alacağınızı kestiremiyorsunuz. Bu durumda en önemli şey fiyat takibi yapmaktır. Eğer altın piyasalarını takip etmiyorsanız, kulaktan duyma bilgilerle ya da anlık çıkan bir haberle yatırımınızı yapmayın. Çünkü, günümüzde yapılan haberlerin bir çoğu spekülasyon haberlerdir. Fiyatların çok küçük bir düzeyde düşmesiyle altın fiyatları dibe vurdu şeklinde haberler yapılabiliyor. Bu yaratılan algı, yatırımcıya ciddi zararlar verebiliyor. En doğrusu, altın fiyatlarının son zamanlardaki fiyat grafiğini incelemeniz size doğru yolu gösterecektir.

BİR CEVAP BIRAK