Ana sayfa Piyasa Altın Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2018

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2018

1967
0
PAYLAŞ

Yatırım altını veya takı altını farketmeksizin altın alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Aldığınız altın sahte mi gerçek mi ya da piyasanın üzerinde bir fiyata mı aldım gibi sorular kuyumcudan çıktığınız anda kafanızı kurcalamaya başlayabilir. Biz de bu yazımızı sizler için yazdık. Yazımıza geçmeden önce belirtmek isteriz ki bilgiler, kuyumculuk sertifikasına sahip ve aktif olarak kuyumculuk yapan uzman kişi tarafından finansalani.com ekibine aktarılmıştır. Yazımızın sonunda altının gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır, altın alırken nelere dikkat etmeli, hangi ayar altın almalı gibi altın ile ilgili hassas bilgilere ve daha fazlasına sahip olacaksınız.

ALTIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Altın almak sadece kuyumcuya girip almak istediğiniz altın türünü söylemekten ibaret olmamalı. Hem yatırım hem de takı altını olarak altın tercihi yapanların bir kısmı hala yanlış tercihler yapmaktadır. Bu da bir çok altın alan kişiyi zarara uğratmakta. Zarar etmek istemiyorsanız mutlaka yazımızı dikkatlice okuyunuz.

İlk etapta herhangi bir altının gerçek olup olmadığı şüphesi ile başlayalım. Kuyumcudan aldığınız altınların gerçek olup olmadığını anlamak için üzerindeki damgalı alanı görmeniz gerekir. Gerçek altın, üzerinde mutlaka ayar barındırır. Ayar bulunmayan altının sahte olma ihtimali neredeyse %100’dür. Çünkü, altın üreticileri ürünlere mutlaka ayar damgası vurur. Marka veya patent damgası göremeyebilirsiniz fakat ayar damgası zorunludur. 8 Ayar altın için 8, 330, 333 veya 338, 14 Ayar için 14, 570, 575, 585, 18 Ayar için 18 veya 750, 22 Ayar için ise 910, 912, 916, 933, 938 rakamlarını görebilirsiniz. Bu rakamlar o altının gerçek olduğunu size yansıtır. Altın ayar damgası her altın üründe farklı yerde olurç Yüzü ve bileziklerde iç kısımda, klipsli takı ürünlerinde ise klips kısmında yer alır. Eğer bu değerleri göremiyorsanız aklınıza altının sahte olma ihtimali gelebilir. O altın sahte değilse bir seçenek daha vardır. O da kalafat altın olma ihtimalidir. Peki kalafat altın nedir?

Kalafat Altına Dikkat!
Kalafat altın, müşteriden dönen ve fakat çok yıpranmamış olan altınların atölyeye gönderilerek tamamen yenilenmesi ve kuyumcu vitrinine koyularak tekrar müşteriye satılmasıdır. Yasal değildir. İkinci el ürünü yenileyip yeni ürün gibi satmak kabul edilemez. Fakat bazı kuyumcular daha fazla kâr elde etmek için bu tip uygulama yapabilmektedir. Böyle bir durumda o altın yenilenirken çeşitli işlemlerden geçer. Bu işlemlerden biri de zımpara. Ürün zımparaya girdiği zaman üzerinden bir kat altın atılır. Bu, üzerindeki damganın silinmesine sebep olabilir. Haliyle aldığınız altında ayar damgası göremiyorsanız ve sahte altın değilse, kalafat olma ihtimali vardır.

4 MADDE İLE ALTIN ALIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER
-Altın ayarına ve ayar damgasına
-Aldığınız altının kaç gram olduğu
-Aldığınız altının gramının kaç liraya geldiği
-Aldığınız altının işçilik fiyatı

YATIRIM İÇİN HANGİ ALTINI ALMALIYIM?
Altın alırken dikkat edilecekler listesine bir de yatırımcı gözünden bakmamız gerekiyor. Çünkü, altına yatırım yapmayı planlayan bir çok kişi hatalı işlemler yapmakta. Kimileri yatırım olmayacak altınlar ile yatırım yapmaya çalışır, kimileri ise yanlış zamanlama yapar. Eğer yatırımcıysanız tercih edeceğiniz altının alış-satış arasındaki fark düşük olmalı. Bunu sağlayan altınlar işçiliği olmayan, işçiliksiz yatırım altınlarıdır. Hangileri derseniz; çeyrek altın, yarım altın, tam altın, cumhuriyet altını (Ata altın) ilk sırada gelmektedir. Eğer hem takı hem yatırım düşünceniz varsa o zaman işçiliksiz olarak bilinen düz bombe bilezik tercih edebilirsiniz. Bu saydığımız altınların hepsi 22 ayar altındır. Fakat bu durum, her 22 ayar altının yatırım altını olacağı anlamına gelmez. Saydıklarımız dışında kalan çok sayıda 22 ayar altın var. Yüzük, kolye ve benzeri ürünler. Onların hepsinde işçilik vardır ve yatırım için uygun değildir. 14 Ayar altına da değinmeden geçmeyelim. 14 Ayar altın ile yatırım yapılmaz. Neden derseniz, 14 ayar altın sert madendir, dayanıklıdır ve bu sebeple sadece takı ürünleri için kullanılır. Haliyle işçilik barındırır. Daha fazla bilgi kafanızda karışıklıklara sebep olacağı için bu konuda bilmeniz gerekenler bu kadarla sınırlı kalması doğru olacaktır. Ek not düşmek gerekirse, fiziki olarak yatırım yapılmayacaksa banka altın hesapları daha fazla avantaj içerir. Alış-satış arasındaki fark düşüktür. Çeyrek altın ve benzeri türde saydığımız altınlara göre de daha fazla avantajlıdır. Çünkü alış-satış arasındaki anlık fark daha düşüktür. Banka üzerinden altın yatırımı yapmak istiyorsanız aydınlatıcı tüm bilgilere Banka Altın Hesabı sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yatırımcılara son bir tavsiyemiz daha olacak. Eğer yatırım planınız varsa alıp kısa sürede kâr elde etme düşünceniz olmasın. Altın, uzun vadeli yatırımlarda daha yüksek kazançlar sağlar. Kısa vadeli zamanlarda fiyatların geriye gitme ihtimali ise asla sizi korkutmasın. Altın, uzun vadede her zaman yükselen ve kazandıran bir yatırımdır. Geçtiğimiz 15 yılın istatistiklerine baktığımızda altın her yıl daha da fazla artış göstermiş, uzun vadeli yatırımcısını asla zarara uğratmamıştır.

BİR CEVAP BIRAK