Ana sayfa Piyasa Altın Altın Çeşitleri, Altın Türleri, İsimleri ve Özellikleri

Altın Çeşitleri, Altın Türleri, İsimleri ve Özellikleri

14648
0
PAYLAŞ

Altın çeşitleri ve isimleri hakkında yeterli bilginiz yoksa yazımızı okuduktan sonra altın hakkında muazzam bilgilere erişmiş olacaksınız. Günümüzde altın çeşitleri dediğimizde herkesin aklına mutlaka bazı altın türleri gelir fakat herkes altın türlerinin tam isimlerini ve özelliklerini bilmeyebilir. Bu konumuz, yatırım altınlarına yönelik rehber niteliğindedir ve yatırım altınlarının tam isimleri ile birlikte özellikleri yer almaktadır. Hangi altın kaç gram ya da ismi tam olarak nedir şeklinde aklınıza takılan sorular varsa bu düşüncelere ışık tutacak bilgiler içerir. Yazımızda altın çeşitlerini tek tek ele alarak o altın hakkında tüm bilgilere yer verilmektedir. Yatırım altınlarına yönelik sormak istediklerinizi yazımızın altındaki yorum alanından belirtebilirsiniz.

Çeyrek Altın

Darphane tarafından üretilen, yatırım mahayetinde en düşük değere sahip yatırım altınıdır. 22 Ayardır. Kulpludur ve kulbu altın değildir. Arka yüzünde Atatürk yer alır. Ön yüzünde ise tarih belirtilmiştir. Çeyrek altın üzerindeki tarih, o çeyrek altının üretim yılını belirtir. Üretim yılının yeni olması, altının değerini değiştirmez. Bozdurmada tüm çeyrek altınlar aynı değerden işlem görür. Eğer kuyumcudan satın almak isterseniz yeni çeyrek altın bir kaç lira daha yüksek fiyattan satılabilir. Bunun sebebi ise, kuyumcuların o çeyrek altını doğrudan darphaneden alarak damga vergisi ödemesi ile alakalıdır. Eski çeyrek altınlar genellikle müşterilerden satın alınarak elde edildiği için daha düşük fiyata satılmaktadır. Yatırım için oldukça uygun olan çeyrek altının bir kaç ismi daha vardır. Küçük altın, takı altını gibi başka isimlerde de telafuz edilebilmektedir. Çeyrek altın kaç gram? Merak edilen bu sorunun yanı 1.75 gramdır. Kulpsuz şekilde teraziye atıldığında 1.75 gram ağırlığında gelmektedir. Görüntü olarak çeyrek altını tanımanız için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.

YARIM ALTIN
Yarım altın 22 ayardır ve çeyrek altının iki katı anlamına gelir. Yarım denmesinin sebebi ise, tam altının yarısı niteliğindedir. Yarım altın, çeyrek altının iki kat ağırlığındadır. Yani, teraziye attıpımız zaman 3.50 gr gelir. Maliyet anlamında çeyrek altına göre daha yüksek olduğu için daha az tercih edilir. Yatırım için çeyrek altın gibi uygun bir türdür.

TAM ALTIN
Çeyrek altının dört katına tekabül eder. Diğer yatırım altınları gibi 22 ayardır. Tam altın aynı zamanda ziynet altın, bütün altın gibi farklı isimlerle de bilinir. Yatırım için uygundur. Maliyeti çeyrek altının dört katına bedel olduğu için çok tercih edilmez. Kulpludur. Takı ve yatırım için tercih edilir. Ağırlığı 7 gramdır. Tam altın hangisi diye merak ediyorsanız aşağıdaki resme bakabilirsiniz.

CUMHURİYET ALTINI

En fazla merak ettiğiniz altınlardan biri de cumhuriyet altını. Kuyumcular ve yatırımcılar arasında en fazla işlem gören 22 ayar altınlardan biridir. Doğrudan yatırım için üretilmiştir ve kulpsuzdur. Para gibi olması sebebiyle saklaması da kolaydır. Arka tarafında Atatürk yer alırken, ön yüzünde ise iki farklı rakam yer alır. Diğer yukarıda bahsettiğimiz yatırım altınlarının üzerinde üretim yılı yazarken, cumhuriyet altını üzerinde üretim yılı şifreli olarak verilmiştir. Nasıl mı? Cumhuriyet altınının üzerinde Cumhuriyet’in ilan ediliş yılı ile birlikte bir rakam daha veriliyor. Bu iki rakamı topladığınızda o altının üretim yılını bulmuş oluyorsunuz. 1923 Rakamı her cumhuriyet altınında sabit rakamdır. Onun altında ise örneğin 90 yazdığını var sayalım. Bu durumda o altın 2013 yılında üretilmiştir. Teraziye atıldığında 7.21 gram gelmektedir. Ata altın olarak da bilinir. Ata altın ile cumhuriyet altını aynıdır.

GREMSE / 2,5’LUK ALTIN
Çok duymasanız da gremse ya da diğer bir adıyla 2,5’luk altın diye bir altın daha vardır. Bu altın 10 çeyrek altına tekabül eder. Peki neden adı 2,5’luk altın? Çünkü tam altının 2,5 katına tekabül etmektedir. Yüksek maliyetlidir. Fiyatı 2,5 tam altın bedelindedir. Yatırım için uygundur. Gremse altının hem ata altın türünde olanı hem de ziynet altın türünde olanı vardır. Ata Gremse ağırlığı 18 gram gelirken, ziynet gremse ağırlığı 17.5 gram gelmektedir.

5’i BİR YERDE

Beş tane ata altın ya da ziynet altının tek bir bütün halinde olanıdır. Bu aynı zamanda 20 çeyrek altına tekabül eder. Hem ata altın hem de ziynet altın türünde olanı vardır. Ata 5’i bir yerde 36 gram ağırlığında gelirken, ziynet 5’i bir yerde ise 35 gram gelmektedir. Piyasada nadir bulunur. Sebebi ise yüksek maliyet oluşturması ve sirkülasyonunun az olmasıdır. Bu sebeple kuyumcular vitrinde az satılacak bir ürünü bulundurmak istememektedir.

GRAM ALTIN
Daha ucuz maliyet içeren sadece 1 gram ağırlığında özel olarak öretilen markalı altınlardır. Özel markalar tarafından üretilmesi sebebiyle darphane tarafından üretilen yatırım altınlarına oranla alış-satış farkı daha fazladır. Bu sebeple yatırım için çok tercih edilmemektedir. Gram altının 1, 5, 10, 50, 100 gram gibi çeşitli ağırlıklarda seçenekleri bulunmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz tüm altın çeşitleri yatırım altını türleridir. Siz de yatırım yapmayı planlıyorsanız ve bu yatırımınızı fiziki olarak yapacaksanız bu altın türlerine yapmanız önerilir.

BİR CEVAP BIRAK