Ana sayfa Piyasa Altın Altın Günlük Yorum-26 Mart 2018

Altın Günlük Yorum-26 Mart 2018

1292
0
PAYLAŞ

ABD ve Çin arasında ticaret savaşı çıkacağı endişeleri dolar ve sermaye piyasaları üzerinde baskı oluştururken yatırımcıların güvenli liman arayışları altına destek verdi. Altın böylece haftaya son beş haftanın en yüksek seviyesine yükselerek giriyor. Spot altın fiyatları % 0.1 yükselişle 19 Şubattan bu yana en yüksek seviyesi olan 1.350.76 doları gördü. Altın geçen hafta %2.6 yükselişle 19 Şubattan bu yana en büyük haftalık yükselişini göstermiş oldu.

ABD ve Çin arasında ticaret savaşı başlayacağı endişeleri Asya borsalarına darbe vururken Japon yeni de güvenli liman görüldüğü için son 16 ayın zirvesini gördü. Jeopolitik risklerin ticaret savaşının tırmanmasıyla tehlike çanları çalması altına yarıyor. Kısa vadede piyasalarda risk algısı oldukça yüksek görünüyor. Zira ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a ve Kuzey Kore’ye karşı askeri güç kullanılmasını savunan John Bolton’ı Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak ataması dünya çağında büyük tepkilere yol açtı. İranlı üst düzey bir yetkili bunu utanç verici olarak açıkladı.

Ayrıca Suudi Arabistan ve Yemenli Husi milisler arasındaki gerilimin yeniden alevlenmesi haftaya başlarken altına destek veriyor. Suudi hava kuvvetleri Pazar günü Husi milislerinin ateşlediği yedi balistik füzeyi düşürdü. Altının şu sıralar siyasi ve jeopolitik gündeme ilişkin haberlerden etkilenmeye devam etmesi bekleniyor. Bu nedenle bu tip haberleri çok yakından takip etmek gerekiyor. Siyasi ve finansal belirsizlik ortamlarında parasının değer kaybına uğramasını istemeyen yatırımcıların altının güvenli limanına sığınmayı tercih ediyorlar.

BİR CEVAP BIRAK