Ana sayfa Piyasa Altın Altın Günlük Yorum 16 Mart 2018

Altın Günlük Yorum 16 Mart 2018

1859
0
PAYLAŞ

İngiltere ve Rusya arasında gerilim bitmiyor. Bu yüksek tansiyon devam ederken altın fiyatları cuma gününe sıkı girdi. ABD tarafında ise önümüzdeki hafta olağan bir faiz artırımı beklentileri siyasi gelişmeler kaynaklı tedirginlikleri dengeliyor.
İngiltere ve Rusya arasında tansiyon devam ederken Altın fiyatları Cumaya sıkı giriyor. ABD tarafında ise önümüzdeki hafta olası bir faiz artışı beklentileri siyasi gelişmeler kaynaklı endişeleri dengeliyor.

Bu hafta %0.6 değer kaybeden spot altın şu sıralar 1.318 dolar civarında görünüyor. Önceki seansta doların artması nedeniyle altın fiyatları %0.7 düşüş göstermişti. Yatırımcıların Fed toplantısına önem gösteriyor ve merakla bekliyor. Toplantıda faiz artırımın doların lehinde, altının aleyhinde olması beklenebilir.

Altın ABD faiz oran artmalarına oldukça fazla duyarlı ve ılımlı duruyor. Çünkü, altının faiz vermeyen bir yatırımcı aracı olarak faizlerin yüksek olduğu bir ortamda yatırımcılar için çekiciliği azalıyor. Fakat jeopolitik risklerin artması doların güçlenmesine rağmen altın satışlarının hızını kesebilir. İngiltere ve Rusya arasındaki gerilimin tırmanması gibi hadiseler altını destekleyecektir.

Fed’in politikalarının nasıl süreceğine dair piyasa işlemcilerinde bir hayli kararsızlık ve belirsizlik dikkat çekiyor. Bu belirsizlik sebebiyle yatırımcıların piyasa katılımlarında düşüklük olursa fazla fiyat hareketleri görülebilir.
Dünyanın en büyük borsaya endeksli altın fonu olan SPDR Gold Trust’un elindeki altın miktarı %0.53 artarak 838.15 tona çıktı. Böylece altın miktarı Ocak ayından beri en yüksek artışı göstermiş bulundu.

 

BİR CEVAP BIRAK