Ana sayfa Piyasa Altın Altın Günlük Yorum- 22 Mart 2018

Altın Günlük Yorum- 22 Mart 2018

1209
0
PAYLAŞ

Fed’in faiz oranları ile ilgili daha şahin açıklamalar yapmasını bekleyen yatırımcılar umdukları gibi bir sonuçla karşılaşamadılar ve hayal kırıklığı söz konusu oldu. Dolar zayıflayınca altın son iki haftanın zirvesini gördü diyebiliriz. Fakat bu yükselişin sonrasında yatırımcıların kar satışları gelmeye başladı. Şimdi Perşembe gününe girerken altından bahsedelim…

1.330 Altın Destekler:  1.326-1.315- 1.298 Dirençler: 1.342- 1.357-1.370
 Perşembe gününe girerken altın fiyatlarında hafif bir gerileme oldu. FOMC açıklamalarının sert olmasını beklerken, beklenenden daha ılımlı bir açıklama oldu. Bu aşamada Fed’in dengeyi koruması gerecek fakat bunu yapayım derken kredi daralmasına sebep olmaması gerekiyor. Bu durum doların zayıflayacağı beklentilerini güçlendirirken altın için iyiye işaret.

Dünkü yükselişin ardından %0.1 gerileyen altın 1.330 dolar üzerinde sabit kalmaya çalışıyor. Dün altın fiyatlarında 17 Mayıs 2017 tarihinden bu yana en büyük günlük yükselişi % 1.6 artışla görüldü. Fed kararının etkisiyle doların son iki ayın en büyük gerilemesini yaşaması bunda etkili oldu. Asyalı yatırımcılar bu duruma çok sevindiler çünkü geçen hafta çaplı alımlar yapmışlardı ve şimdi kar satışlarının tadını çıkarıyorlar. 1.325 dolar civarında destekler çok güçlü.

Bu arada Çin ve ABD arasındaki tansiyonun artması altına ayrı bir destek veriyor. Siyasi ve mali belirsizlik ortamlarında güvenli liman olarak vazgeçilmez görülen altına olan talep canlanıyor. Kısa vadedeki belirgin jeopolitik endişeleri ve Çin ile olası bir ticaret savaşının kızışmasının sermaye piyasalarında yarattığı belirsizliği göz önüne alınca altının yatırım portföyleri için vazgeçilmez olduğunu görüyoruz.Teknik olarak bakınca altın için sinyaller çok güçlü bir biçimde alım yönünde. 1.330 dolar altına olası gerilemeler alım fırsatı olarak görülebilir.

BİR CEVAP BIRAK