Ana sayfa Piyasa Altın Altın Günlük Yorum-22 Mayıs 2018

Altın Günlük Yorum-22 Mayıs 2018

1022
0
PAYLAŞ

Altın fiyatları yeni güne biraz düşüşle giriyor ve Doların son beş yılın zirvelerini gördüğü önceki seansta gördüğü 2018 yılının en düşük seviyelerinden çokta uzaklaşmıyor. Küresel piyasalardaki iyimserlik altına olan talebi azaltıyor.

Spot altın %0.1 gevşemeyle 1.290$ civarına geriledi. Önceki seansta 27 Aralıktan bu yana en düşük seviyesi olan 1.281$’ı görmüştü. Doların güçlü duruşunun yanı sıra jeopolitik risklerin azalması da altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

Dünyanın en büyük iki ekonomisinin ticari savaşın eşiğinden dönmesi ve ABD’nin Çin’e ihracatını arttıracak yeni görülmelerin yapılmasında hemfikir kalınması Asya borsalarında kazançlar arttı. Bunun yanı sıra Federal Reserve’in önümüzdeki ay faiz artırımına gideceği beklentileri de altın üzerindeki baskıyı arttırdı.

Geçen hafta son 7 yılın zirvesine çıkan ABD Hazine tahvilleri dün fazla oynamadı. Yatırımcıların Çarşamba günü açıklanacak olan Fed’in son toplantı tutanaklarını bekliyor olmaları hareketlenmeyi biraz azalttı. Enflasyon artışı Fed’in bu sene en az iki ya da üç kez daha faiz artırımına gitmesi demekti.

Teknik olarak baktığımızda satış yönlü sinyaller güçlü biçimde gelmeye devam ediyor. 1.275$ dolara kadar rahat bir gerileme bekleyebiliriz. Bu seviyede alımlar artarak düşüş frenlenebilir. Bugün 1.275-1.295$ aralığında hareket edebilir.

BİR CEVAP BIRAK