Ana sayfa Piyasa Altın Altın Günlük Yorum-23 Temmuz 2018

Altın Günlük Yorum-23 Temmuz 2018

1439
0
PAYLAŞ

Altın fiyatlarının yeni haftaya istikrarlı girdiğini söyleyebiliriz. Trump’un Fed’in sıkı para politikalarını eleştirmesinin ardından doların son iki haftanın en düşük seviyesini görmesiyle altın 17 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Önceki seansta %0.7 değer kazanan altın haftaya 1.230$ üzerinde giriyor.  Dolar endeksi ise %0.2 düşüşle 11 Hazirandan bu yana en düşük seviyesi olan 94.305 seviyesine kadar indi.

Trump Cuma günü Federal Reserve’in faiz artırım politikalarını eleştirmişti. ABD’nin rekabetçi tarafını törpülediğini iddia eden Trump bu politikanın ABD ekonomisinin gücünü kırdığını ifade etmişti.

Hafta sonu Trump’un açıklamalarında sonra ortam biraz değişti ve doları zayıflatıcı etkisi kesinleşti. Dolar son aylarda altına karşı rüzgarların esmesinde en belirleyici etken olmuştu ve doların gücünün sekteye uğraması altına yarayacak gibi görünüyor.

Ayrıca Trump’un 500 milyar dolarlık Çin ithalatına gümrük vergisi uygulamaya hazır olduklarını söylemesi de ticaret savaşına ilişkin gerilimleri arttırarak altına destek veriyor.

Alternatif yatırım aracı olarak görülen altın siyasi ve ekonomik belirsizliklerden beslenmeyi sever.

Bu haftaya altın için yükseliş beklentileriyle görüyoruz. Kısa sürede 1.237-1.246 bandına yerleşmesi ve haftanın ilerleyen günlerinde 1.250$’ı zorlaması ihtimali yüksek görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK