Ana sayfa Piyasa Altın Altın Günlük Yorum-6 Nisan 2018

Altın Günlük Yorum-6 Nisan 2018

1237
0
PAYLAŞ

Trump’un ticaret savaşı endişelerinin yeniden alevlenmesiyle yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri altına doğru yönelişi arttı. Bundan dolayı altının Cuma gününe yükselişle girdiğini söyleyebiliriz. Trump Çin’e 100 milyar dolarlık yeni gümrük vergisi uygulanmasını tavsiye etti.
Dün altın fiyatları ABD ve Çin’in ticari konularda anlaşmaya gidebilecekleri yönünde haberlerin ardından son bir haftanın en düşük seviyesi olan 1.322 dolara kadar düşmüştü. Bununla paralel olarak geç saatlerde Trump’un açıklamaları yine ortalığı karıştırdı ve altın fiyatları 1.330 dolara kadar çıktı. ABD vadeli işlem borsaları düşüşe geçerken yen de dolar karşısında yükseldi ve tüm bunlar alternatif yatırım aracı olarak görülen altının işine yaradı.

Diğer haberlerimizde belirttiğimiz gibi Çin’de tatil olduğu için işlem hacmi oldukça kısıtlı ve Çinliler piyasaya girdikten sonra talebin artarak altın fiyatlarını yükselteceğini düşünebiliriz. Bugün, ABD tarım dışı istihdam rakamı ve ABD Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’in açıklamaları piyasalarda hareketlenmeye neden olabilir. İstihdam rakamlarının, ücret artışının önemli ölçüde yüksek çıkması halinde piyasalar Fed’in daha agresif politikalar uygulayacağı yani daha fazla faiz artırımına gidebileceği yönündeki beklentileri satın alırsa altın fiyatlarını aşağıya çekebilir. Bu nedenle bu veri öncesinde yatırımcıların riske karşı pozisyon ayarlamaları göze çarpıyor.

Birde teknik olarak bakalım… Sinyaller satış yönünde görünüyor ama gün içerisinde gelişmelere göre sinyallerin yönü farklılaşma eğilimi taşıyor olabilir. 1.320 dolar üzerinde tutunmayı başarabilirse yukarı yönlü hareketler devamlılık kazanabilir ancak bu seviyenin altına inmesi aşağı yönlü ciddi riskler oluşturabilir. Piyasalarda oynaklık artabilir bu yüzden bizden size tavsiye temkinli hareket edin.
1.324 ALTIN: Destekler:  1318- 1312- 1306 Dirençler: 1336, 1340 ve 1345

BİR CEVAP BIRAK