Ana sayfa Piyasa Altın Altın Günlük Yorum-7 Mayıs 2018

Altın Günlük Yorum-7 Mayıs 2018

1041
0
PAYLAŞ

Dolar bu senenin zirvelerinden biraz geriledi. Buna bağlı olarak destek bulan altın fiyatları Pazartesine gününe son bir haftanın en yüksek seviyelerinde giriyor. Spot altın Nisan sonlarından bu yana en yüksek seviyesi olan 1.318,85 seviyesine kadar çıktı. Dolar bir bakıma baskı altında. Altın fiyatları en başta etkileyen ana unsur dolar ve etkisini görmeye devam edeceğiz. Altın fiyatları ayrıca piyasaları etkileyen siyasi belirsizliklerden de destek buluyor. ABD ve Çin arasında ticaret müzakerelerinin hayal kırıcı sonuçlar vermesi altına bir parça destek verdi.

Ayrıca ABD ücret artışının nispeten yumuşak olması da yatırımcıların ilgisini çekti ve altın fiyatlarının yükselişinde etkili oldu. Ekonomik verilerin cansız gelmesi Fed’in faiz artışlarına kademeli olarak devam edeceği yani çok hızlandırmayacağı beklentilerini güçlendirince altın için yatırımcı algısını pozitif yönde beslemiş oldu.

Altın ABD faiz oranlarındaki artışa ilişkin her gelişmeye karşı çok duyarlı.  Teknik analizcilere göre altının bu hafta 1.326$ seviyesini görmesi ihtimal dahilinde. Altında yukarı yönlü hareketlenme gören uzmanların bu yıl içerisinde yükseliş yönlü beklentileri daha cesurca ile getirdiklerini görüyoruz. Bu sene altın fiyatlarının $1,350-$1,375 direnç bölgesini zorlayacağı ve bunu da geçebilirse en son 2013 Mayısında görülen 1.450$ seviyelerini yeniden hedefleyeceğini ifade edenler var. Ancak bunun gerçekleşmesi doların güçlü yükselişinin biraz yumuşaması ve piyasaları rahatlatması gerekiyor.

Altın fiyatları doların güçlenmesiyle son haftalarda baskı altında kalmıştı ancak geçen hafta gelen verilerin ardından biraz kımıldanma başlayınca iyimser beklentiler yükselişe geçti. Ancak teknik olarak hala kısa vadeli satış baskısından tam anlamıyla kurtulduğunu söylemek güç. Bugün ağırlıklı olarak 1.307-1.319 bandında hareket beklenebilir.

BİR CEVAP BIRAK