Ana sayfa Güncel Ekonomi AMB Faizi Aynı Seviyede

AMB Faizi Aynı Seviyede

1089
0
PAYLAŞ

Avrupa Merkez Bankası faizi aynı seviyede seyretti Yüzde 0. Avrupa Merkez Bankası(ECB), faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi.

ECB’nin bugünkü toplantısı sonrasında, faiz oranının yüzde 0,00 olarak devam etmesi kararı alındı. Analistler de, ECB Para Politikası Kurulu’nun faiz oranını değiştirmeyeceğini tahmin etmektelerdi.  ECB, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren mevduat oranını yüzde -0,40, marjinal faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu. Piyasa beklentisi de mevduat  ve marjinal faiz oranının değişmeyeceği yönündeydi. Daha önce 30 milyar euro seviyesinde belirlenen varlık alım programında da değişikliğe gidilmedi.

ECB, “Yönetim Konseyi net varlık alımlarının cari aylık 30 milyar euro hızla Eylül 2018’e kadar veya gerektiğinde daha sonrasında da devam edeceğini teyit etti” açıklamasında bulundu. ECB’nin açıklamasında, “Yönetim Konseyi ECB faiz oranlarının uzun bir dönem için, varlık alımları sona erdikten sonra da, mevcut seviyelerinde kalmaya devam etmesini bekliyor” denildi. ECB, “Eurosistem, vadesi dolan menkul kıymetlerden gelecek ana para ödemelerinin net varlık alımları sona erdikten sonra uzun bir süre daha, gerekli olduğu sürece, yatırıma yönlendirmeye devam edecek” şeklinde görüş belirtti. Bugün Türkiye Saati İle 15:30’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi toplantı ile ilgili basın toplantısı düzenleyecek.

BİR CEVAP BIRAK