Ana sayfa Kredi Arabanın Tamamına Kredi Mümkün mü?

Arabanın Tamamına Kredi Mümkün mü?

2394
0
PAYLAŞ

Peşinat vermeden araba sahibi olmak istiyorsanız arabanın tamamına kredi veren banka araştırması yapmaya koyulabilirsiniz. Peki gerçekten de böyle bir ihtimal var mı? Günümüzde bir çok otomobil firması ve banka, araç sahibi olmak isteyenlere çeşitli kampanyalar düzenlemekte fakat satın alınacak arabanın %100’üne kredinin verilmesi yasal değil. Buna rağmen bazı yöntemler ile arabanın tamamına kredi çekmek mümkün. Tabi her araç için mümkün olmayacağını belirtelim. Aracın yaşı ve durumu gibi çeşitli kriterlere uygunluk gösteriyor olması gerekmektedir.

ARABANIN TAMAMINA KREDİ NASIL ALINIR?

Yasal olarak taşıt kredisi, satın alınacak olan aracın %75’ini karşılamaktadır. Yani 100 Bin liralık bir araç satın almak istediğiniz zaman bankaya taşıt kredisi için müracat ettiğinizde banka size en fazla 75 Bin lira kredi verir. Tabi aracın faturalanmış değeri 100 Bin TL ise. Bu durumda aklınıza şöyle bir durum gelebilir. Fatura edilmiş fiyatı daha yüksek ise? Yani satın alınacak olan araç için daha yüksek fatura edilebiliyorsa o otomobil için daha yüksek miktarda taşıt kredisi kullanmanız mümkün. Sıfır araçlar için böyle bir yöntem kullanılabilir.

Bir diğer yöntem ise kalan %25’lik miktar için tamamlayıcı ihtiyaç kredisi kullanmak. Yani alacağınız otomobil için %75 miktara kadar taşıt kredisi çektiniz. Kalan %25’lik tutar için de ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Tabi kredileri ödeyebilecek maddi güce sahip olduğunuzu bankaya ispatlayabilirseniz. Bu da gelirinizin yüksek olması ile olmakta. Yani maaş bordrosundaki geliriniz, kredileri karşılayabilecek miktarlardaysa banka size böyle bir ayrıcalık tanıyabilir. Tüm bu şartlar öncesinde kredi notunun da uygunluk göstermesi gerektiğini belirtelim.

Sıfır değilde ikinci el araç satın almak istiyorsanız ve bu araç için herhangi bir peşinat ödemeden tamamına kredi kullanmak istiyorsanız ilk etapta o aracın üzerine ipotek yada ödenmemiş vergi borcunun olmaması gerekmekte. Bankalar en fazla 6 yaşındaki otomobiller için kredi kullandırdığı için satın alınacak araç en fazla 6 yaş yani 72 aylık olmalıdır. Bu kriterleri taşıyan araçlar için bankaya ikinci el taşıt kredisi için başvuru yapabilirsiniz. Eğer aracın tamamına kredi kullanımı sağlanmıyorsa sıfır araçlarda olduğu gibi tamamlayıcı kredi kullanmanız mümkün.

Hangi Bankalar Aracın Tamamına Kredi Veriyor?
Bir çok banka günümüzde taşıt kredisi kullandırmaktadır. Yasal olarak %75’lik dilime ek olarak %25’lik ihtiyaç kredisi kullandıran banka olarak araştırma yaptığınızda, kredi notunuzun ve maaşınızın yeterli olması halinde tüm taşıt kredisi imkanı sunan bankalar tamamına kredi sağlayabilmektedir. Bu bankalara örnek verecek olursak, Akbank, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat bankası, Yapı Kredi Bankası diyebiliriz. Saymadığımız diğer çok sayıda bankanın da aynı hizmeti sunması mümkün. Detaylı bilgi için tercih etmek istediğiniz banka ile irtibat kurmanız tavsiye edilir.

Taşıt kredisi almadan önce mutlaka taşıt kredisi faiz oranları sayfasını ziyaret ederek güncel oranları öğrenebilirsiniz. Güncel oranlar dışında unutmayın ki bankalar dosya masrafı talebinde bulunabilirler. Bankalar ile irtibat kurmanız halinde faiz oranlarının yanı sıra ne kadar dosya masrafı olduğunu da öğrenmeniz sizin için önem arz edecektir.

BİR CEVAP BIRAK