Ana sayfa Güncel Ekonomi Artan Faiz Beklentileri Dolar’ı Güçlendiriyor

Artan Faiz Beklentileri Dolar’ı Güçlendiriyor

1363
0
PAYLAŞ

Sizler için finansalani.com olarak güncel gelişmeler hakkında bilgilendirmelere devam ediyoruz. Bu hafta gündemde artan faiz beklentileri sayesinde Dolar’ın güçlenmesi ön planda yer alıyor.

Fed Başkanı Powell’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı sunumda ABD ekonomisinin güçlendiğini ve enflasyonda artış beklediklerini açıklamasını yaptı. En önemlisi Aralık ayına nazaran şartların daha iyi olduğunu açıklaması ile piyasalarda faiz beklentileri kuvvetlendi. Mart ayına net gözüyle bakan piyasalarda yıl içi 4 ihtimali de artmaya başladı ve dolar, şahin algı ile yükselişe geçti.

Aralık ve Ocak aylarında ücretlerin beklentileri karşılamasının ardından Şubat ayında da artışın devam etmesi 4 faiz artışı fiyatlamasını artırabilir ve dolar tarafındaki yükseliş ivme kazanabilir. Bu olasılıkta ABD Dolar Endeksi haftayı 92,0 seviyesi üzerinde tamamlayabilir ve USD/TRY kurunda da alımlar oldukça hızlanabilir.

Güne yükselişle başlayan dolar kuru 3,82 direncinin altında ücretleniyor ve günün devamında 3,83’e doğru artış devam edebilir. Olumlu verilerle beraber kurda 3,85 seviyesi görülmesi bekleniyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi USD/TRY kurunda 3,82 direnci oldukça kritik ve kapanışlarda bu miltarın korunması durumunda kademeli olarak 3,87 direncine doğru alımlar devam edebilir. Kurda yaşanacak olası bir geri çekilmelerin 3,78 altında sınırlı kalmasını beklenmekte.

BİR CEVAP BIRAK