Ana sayfa Güncel Ekonomi Bankacılık Sektörü Kar Beklentileri

Bankacılık Sektörü Kar Beklentileri

1058
0
PAYLAŞ

Bankalarda 1Ç18 kârlarının açıklanması 25 Nisan’da Akbank ile başlayacak. Takip eden iki gün içerisinde Garanti ve TSKB de sonuçlarını açıklamış olacaklar. Finansal sonuçların açıklanmasının dört büyük özel bankada 2-4 Mayıs arası, kamu ve diğer bankalarda da 7-11 Mayıs arası tamamlanmasını bekliyoruz.

Araştırma kapsamındaki banka kârlarında 1Ç18’de önceki çeyreğe göre %13,4 artış ve 2017’nin eş dönemine göre %5,5 gerileme bekliyoruz. Özel bankalarda yüksek getirili kredilere yönelme ve fonlamanın çeşitlendirilmesiyle net faiz marjının biraz daha kuvvetli kalacağını değerlendiriyoruz. 1Ç18’de (i) kamu bankaları ve Garanti ağırlıklı olmak üzere TL kredi artışının önceki çeyreğin hafif üzerinde olması, (ii) TÜFE’ye endeksli tahvil getirisindeki düşüş nedeniyle net faiz marjının daralması, (iii) ihtiyati karşılık olmayacağı varsayımıyla, genel karşılıklar artsa da (yapılandırılan krediler kaynaklı) toplam karşılık yükünün yatay seyretmesi ve (iv) faaliyet giderlerinin önceki çeyreğin altında kalması beklenebilir.

Banka hisseleri yılbaşına göre dolar bazında %17 kayıpla BIST-Sanayi endeksinin %9 ve MSCI-GOÜ banka endeksinin %20 altında kaldı. Bankaların ortalama F/K çarpanının GOÜ bankalarına göre taşıdığı iskonta da %43’e ulaştı (son üç yılın ortalaması %25). BIST-sanayi endeksinin F/K çarpanı ise son üç yıllık ortalama olan %32’den %27’ye gerilemiş görünüyor.

1Ç18 sonuçları öncesi, banka tahminlerimizi gözden geçirdik ve önerilerimizi Garanti Bankası (12 aylık hedef 13,00 TL) ve Yapı Kredi (12 aylık hedef: 5,20) için Endeksin Üzerinde Getiri olarak yükselttik. Bu bankaların düşük fiyat çarpanları %27 ve %20 yukarı potansiyele işaret ediyor. Ayrıca ana bankacılık gelirleri açısından 1Ç18 sonuçlarının bu bankalar için olumlu risk iştahı sağlayabileceğini düşünüyoruz. Diğer bankalar için fiyat hedefleri ve önerilerimiz değişmedi.

BİR CEVAP BIRAK