Ana sayfa Güncel Ekonomi Benzin ve Motorine ÖTV Zammı

Benzin ve Motorine ÖTV Zammı

1377
0
PAYLAŞ

Akaryakıta dün itibari ile ötv zammı geldi. Benzin ve motorinde pompa fiyatı %9 artacak. Böylelikle benzinin litre fiyatı 50 kuruş, motorinin litre fiyatı 45 kuruş ve LPG’nin litre fiyatı da 30 kuruş zamlandı.

Yeni fiyatlara göre İstanbul’da benzinin litresi 6.75 TL, motorinin litresi 6.15 TL, LPG’nin litresi  3.75 TL civarından satılacak. Akaryakıt fiyatlarındaki eşel mobil sistem ise devam edecek. ÖTV’ye yapılan bu zamdan sonra fiyatlarda meydana gelecek değişiklikler pompaya yansıtılmamaya devam edecek.

Hatırlarsanız mayıs ayında akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde ( ÖTV) eşel mobil sistemine geçilmiş ve Maliye Eski Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamayı finansalani.com üzerinden yayınlaşmıştık. Ağbal sistemi şöyle anlatmıştı; “Bu sistemle petrol fiyatlarında ve kurda meydana gelebilecek değişimler karşısında vergi miktarları, değişimin yönüne bağlı olarak ters orantılı çalışacak. Herhangi bir şekilde uluslararası petrol fiyatları ve Döviz kurları yukarı giderse ve bu nedenle akaryakıta zam yapılması gerekirse bu miktar kadar vergi indirimi gerçekleştirilecek.”

BİR CEVAP BIRAK