Ana sayfa Piyasa Kripto Para Bitcoin Geliştiricisi: “Satoshi Nakamoto ile Birlikte Çalışmak Zordu”

Bitcoin Geliştiricisi: “Satoshi Nakamoto ile Birlikte Çalışmak Zordu”

1011
0
PAYLAŞ

Bitcoin’i ‘Satoshi Nakamoto’ takma adı altında oluşturmuş kişilerin kim olduğuna dair ortada hala net bir bilgi yok ve bu durum kripto para sektörünün en büyük gizemlerinden biri olmaya devam ediyor. Günümüzde dahi Satoshi Nakamoto ile ilgili ne zaman yeni bir bilgi çıksa herkes bu bilgiden haberdar olmak istiyor.

Satoshi Nakamoto bundan yıllar önce ortadan kaybolmuş olsa da geçmişte bıraktığı birkaç iz hala duruyor. Bu izlerden biri de elbette Bitcoin’in whitepaperı. Kendisi aynı zamanda Bitcoin’in ilk zamanlarında birkaç forumda mesajlar atmış, birkaç Bitcoin geliştiricisi ile de e-posta aracılığıyla iletişim kurmuştu. Söz konusu Bitcoin geliştiricilerinden biri de Laszlo Hanyecz. Bundan yıllar önce iki pizza almak için 10,000 adet Bitcoin kullanan kişi var ya, o. Hanyecz’in bundan yıllar önce harcadığı o Bitcoinler günümüzde yaklaşık 77 milyon dolar gibi bir değere sahipler.

Hanyecz pek çok kişi tarafından bu pizza hikayesiyle tanınıyor ancak kendisi aynı zamanda Bitcoin’in ilk geliştiricilerinden birisi. Hanyecz zamanında dizüstü bilgisayarıyla Bitcoin madenciliği yapıyordu ve Bitcoin’in gelişimi için katkıda bulunmak istiyordu. Hanyecz’in iddialarına göre Nakamoto, Hanyecz’e bir ‘yapılacaklar listesi’ göndererek kendisinden belli başlı görevleri yerine getirmesini istedi.

Laszlo Hanyecz, Nakamoto’dan aldığı bu talimatlar sonrasında Bitcoin’i geliştirmek için çalışmaya başladı ve bir nevi Nakamoto’nun iş arkadaşı oldu. Hanyecz, bu iş arkadaşlığı sırasında edindiği tecrübelere dayanarak Nakamoto’nun paranoyak, otoriter ve biraz da garip biri olduğunu söylüyor. Hanyecz: “Birileri (Bitcoin’in) yazılımını kıracak diye paranoya yapmıştı. Yazılıma ‘önsürüm’ diyip duruyordu ve ben de ona sürümü yayınlaması için yardım ediyordum.”

Hanyecz’in söylemlerine göre Nakamoto biraz tuhaf biriydi. Hanyecz, o dönemlerde tam zamanlı bir işe sahipti ve Bitcoin’i geliştirme görevini kendisine sadece bir yan iş olarak almış, hatta bu işi tamamen zevk için yapıyordu ancak kendisinin iddialarına göre Nakamoto ona sanki kendisi Bitcoin’in tam zamanlı bir çalışanıymış gibi davranıyordu.

Ayrıca görünen o ki Nakamoto, Hanyecz’in madencilik yeteneklerinden de pek memnun değilmiş. Hanyecz: “Bana ‘yani, çok fazla madencilik yapmasan daha iyi olur’ demişti. Topluluğu büyütmeye ve daha fazla ticari kullanım alanı bulmaya çalışıyordu. Madenciliğin birkaç kişiye servet kazandıracak bir şey olduğunun kesinlikle farkındaydı.”
Hanyecz, tüm bu anılarına rağmen Nakamoto’nun projesine ve bu projenin ardındaki kişiye/ekibe büyük bir saygı beslediğini de söylüyor.

BİR CEVAP BIRAK