Ana sayfa Piyasa Kripto Para Bitcoin Madenciliği Avrasya’yı Kasıp Kavuruyor

Bitcoin Madenciliği Avrasya’yı Kasıp Kavuruyor

983
0
PAYLAŞ

Özellikle petrol kaynaklarının ciddi bir kısmını alan Rusya için son derece önemli olan Avrasya, Çin için de mühim bir bölge. Ama bu bölgedeki ülkeler son zamanlarda ellerindeki kaynakları kendi amaçları uğruna kullanmaya başladılar ve bu amaçlardan biri de kripto para madenciliğinde önemli bir rol oynamak.

Gürcistan

Kripto para sektörü için en önemli ülkeleri sıralamamız gerekseydi kuvvetle muhtemel çok az kişinin aklına Gürcistan gelir. Hepimiz Gürcistan’ı çoğunlukla arabalarıyla tanıyoruz. 4 milyondan daha az bir nüfusa sahip olan Gürcistan, söz konusu kripto para olduğunda gerçekten çok fazla kişinin dikkatini çekmiyor ama bu ülkeyle ilgili şöyle ilginç bir şey var ki; Gürcistan aslında milyarlarca dolarlık Bitcoin madenciliği sektöründe Çin’in ardından ikinci sırada geliyor. Gürcistan’da büyük ölçüde hidroelektrik kullanılıyor ve kripto para madenciliği için gayet iyimser yasalar bulunuyor. Mesela Gürcistan kripto para madenciliği için kullanılabilecek elektriği 85MW’ye kadar çıkardı. Gürcistan’ın ardından kripto para madenciliği için en çok elektrik tüketimine izin veren ülke İzlanda’nin 36MW’ye kadar imkan tanıdığını düşünürsek arada ciddi bir fark olduğunu görebiliyoruz. Gürcistan Bitcoin madenciliğinde gerçekten eşsiz bir rol oynuyor ve ülkenin gayri safi yurtiçi hasılatının 17 milyar dolar civarında olduğunu düşünürsek dijital sektörlere ilgi duyması pek şaşırtıcı değil. Dünya’daki pek çok ülke Bitcoin’i ve genel olarak kripto paraları düzenlemeye, yasaklamaya, görmezden gelmeye çalışırken Gürcistan bu paraların madencileri için olabildiğince uygun bir atmosfer yaratmaya çalışıyor. Gürcistan aynı zamanda ülkede iş yapmayı düşünen yabancı yatırımlara da kolaylıklar sağlıyor. Hatta Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı” raporunun 9. sırasında Gürcistan’ı görebilirsiniz.

 

Ermenistan

Avrasya ve kripto para madenciliği kavramları bir araya geldiğinde gözler Gürcistan’ın üstüne çevriliyor ama Ermenistan da kardan pay almaya çalışıyor. Ermenistan Şubat ayında Bitcoin madenciliğinin lehine sayılabilecek birkaç düzenlemeyi yürürlüğe koydu. Hatta sunulan tasarılardan birinde Bitcoin madencilerinin 2023 yılına kadar vergiden muaf tutulmaları önerilmişti. Ermeni Parlamentosu’nun üyelerinden Edmon Marukyan şu açıklamayı yaptı: “Belarus’un, Estonya’nın, Almanya’nın, İsrail’in ve ABD’nin tecrübelerinden ders çıkardık ve sektörü özgürleştirmemiz gerektiği kanaatine vardık. Kısıtlama getirmeye kalkarsak maden çiftlikleri Gürcistan’a geçiş yaparlar”.

Hazar Denizi’nin Etrafı

Ermenistan ve Gürcistan haricinde Hazar Denizi’nin karşı tarafındaki ülkeler de Bitcoin madenciliğinden ümitliler. Bitcoin madenciliği yapmak için Dünya’nın en ucuz ülkelerinden biri olan Özbekistan hem fintech hem de kripto para alanında kendini geliştirmeyi hedefliyor. Özbekistan’da elektrik maliyeti kısmen düşük olduğu için ülke madencilerin ilgisini çekebiliyor. Bir zamanlar devlet destekli bir kripto para üretmeyi düşünen Kazakistan hem kripto para borsalarını hem de kripto para madenciliğini yasaklamaya yönelik adımlar atarken Kırgızistan bunun tam tersi adımlar atıyor. Kripto para madenciliği Avrasya’da git gide daha popüler hale gelirken bu bölgede hayata geçirilen projelerin sayısında da artış gözlemlenebilir. Bu bölgedeki ülkelerin çoğu komşu oldukları süper güçlere güveniyor ama belki de kripto para, fintech gibi teknolojilere odaklanarak kendi ekonomik bağımsızlıklarını elde edebilirler.

BİR CEVAP BIRAK