Ana sayfa Piyasa Kripto Para Bitcoin Madenciliği İçin 150 Dönümlük Rüzgar Çiftliği

Bitcoin Madenciliği İçin 150 Dönümlük Rüzgar Çiftliği

1966
0
PAYLAŞ
Bilindiği üzere Bitcoin’in tükettiği enerji, gitgide büyüyen bir çevresel problem haline geldi. Bitcoin ağının İrlanda’nın tamamına yakını kadar elektrik harcadığı tahmin ediliyor. Fakat teoride ağ, bugün olduğu gibi fosil yakıt bazlı enerji kullanmak durumunda değil. Yeni bir yenilenebilir enerji şirketi bunu kanıtlamak için iddialı bir plana sahip.

Soluna adlı şirket, Fas’ta 150 dönümlük bir rüzgar çiftliği tesisi satın aldığını ve bu tesisin 900 megavat güç üretme potansiyeline sahip olduğunu bildirdi. Tesisin gelişimi dokuz yıl önce başladı ama önceki sahiplerinin elindeyken pek ilerleme kaydedemedi. Alman rüzgar gücü geliştiricisi ALTUS AG ile birlikte çalışan Soluna, 2020 yılına kadar en az 36 megavatlık bir kapasite inşa etmeyi ve beş yılda toplamda 900 megavata ulaşmayı hedefliyor. Elde edilen rüzgar enerjisi, daha sonra Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliğini yapan bir merkeze ucuz elektrik sağlayacak.

Şirketin CEO’su John Belizaire, Soluna’nın rüzgar çiftliğini geliştirmek için madencilikten elde ettiği parayı kullanacağını söylüyor. Elektrik madenciler için en önemli gider kalemi. Bu maliyet, faaliyetin sürdürülebilmesi için Bitcoin’in değerinden daha az olmak zorunda. Pek çok madencilik şirketinin Çin’de yer almasının en büyük nedenlerinden biri bu. Çin’in bazı bölgelerinde kilovatsaat başına 0.03 dolar gibi son derece ucuz enerji elde etmek mümkün. Karşılaştırma yapmak için ABD’de kilovatsaat maliyeti 0.13 dolar düzeyinde. Soluna’nın Fas’taki rüzgar çiftliği, enerjiyi Çin’deki kömür santrallerinde olduğu kadar ucuza elde edilebilmeyi sağlayacak. Belizaire, şirketinin kripto para madenciliği için kendi enerji kaynağını geliştirmeyi ve kullanmayı amaçlayan ilk şirket olduğuna inanıyor.

BİR CEVAP BIRAK